Skip to content Skip to footer

O czym pamiętać projektując kuchnię?

Każdy, kto chce zmienić i zaprojektować od nowa swoją kuchnię musi pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Najważniejsze to zadbać o to, aby cały plan był wykonany kompleksowo i od początku z zachowaniem wszystkich standardów.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby blaty nie były zbyt niskie. Większość projektów posiada blaty na wysokości 85 centymetrów, jednak dla wyższych osób jest to za nisko. Dodatkowo często taborety kuchenne będą zbyt wysokie względem tego rodzaju blatów. Następnym problemem przy projektowaniu są blaty umiejscowione w narożnikach. Trzeba pamiętać także, aby kuchenka i zlewozmywak były na jednej ścianie. Jeżeli chodzi o odległości pomiędzy kolejnymi urządzeniami warto także zadbać, aby nie były zbyt duże i zbyt małe. Zbyt małe sprawią, że nie będzie wygody, natomiast zbyt duże mogą spowodować, że będzie trzeba za dużo chodzić.

Sprzęt AGD

Przy planowaniu kuchni nie tylko istotny jest odpowiedni układ mebli czy też stołki, ale także odpowiedni sprzęt AGD. Wybór sprzętu jest istotny, ponieważ co prawda większość sprzętu ma standardowe wymiary, ale czasami może okazać się, że lepszym wyborem będzie np kuchenka 5 palnikowa. Jeżeli zainwestuje się w zmywarkę to najczęściej wystarczy zlewozmywak jednokomorowy.

Otwarta czy zamknięta

Jeszcze jedną kwestią jeśli chodzi o dobry projekt kuchni jest uwzględnienie tego czy kuchnia ma być otwarta czy też zamknięta. W zależności od tego czy w kuchni zmieści się stołek i stół pozwalający na swobodne zjedzenie posiłku powinno się rozważyć jej wybór. Jeżeli będzie można wstawić stół to wówczas można zaprojektować kuchnie zamkniętą. Jeśli takiego stołu dla kilku osób nie da się wstawić warto pomyśleć o kuchni otwartej w formie wyspy. Jeżeli zdecyduje się na kuchnie otwartą to bardzo istotną kwestią jest odpowiedni wybór podłogi. Podłoga drewniana niestety może ulec łatwemu uszkodzeniu w trakcie gotowania, natomiast gres nie zawsze pasuje do salonu. Bardzo dobrym wyborem jest połączenie tych dwóch materiałów.

Najważniejsze wymiary

Istnieje kilka istotnych wymiarów, które trzeba wziąć pod uwagę projektując kuchnię. Wysokość blatu powinna być 15 centymetrów poniżej zgiętego łokcia. Najczęściej jest to wysokość 90-100cm. Barek powinien znajdować się na wysokości 100-115 centymetrów, natomiast długość blatu roboczego nie powinna być krótsza niż 200 centymetrów. Oczywiście wszystkie wymiary należy dostosować do możliwości zaprojektowania kuchni.