Skip to content Skip to footer

Oświetlenie awaryjne – dlaczego jest tak ważne?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż oświetlenie awaryjne w budynkach jest niezastąpione i to dzięki niemu wiele osób czuje się pewniej i bezpieczniej. Takie oświetlenie awaryjne znajduje się zawsze w miejscach publicznych, w szkołach, w zakładach pracy, w centrach handlowych oraz w blokach mieszkalnych. To jak powinno ono wyglądać i gdzie ma zostać umieszczone – regulują stosowne przepisy. A gdzie najlepiej kupić gotowe, sprawdzone modele?

Co trzeba wiedzieć o oświetleniu awaryjnym?

Oświetlenie awaryjne, ewakuacyjne, wszelkie tablice oraz znaki są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego budynku. Nie ma możliwości, by jakakolwiek budowla została obecnie oddana do użytku publicznego bez odpowiedniego, dobrze dobranego oświetlenia awaryjnego. Wszelkie tablice i znaki posiadają stosowne wymiary, kształty, kolory. Powinny być czytelne, jasne i dobrze oświetlone.

Dobra jakość, właściwy rozmiar, posiadanie stosownych certyfikatów oraz spełnienie norm – producent oświetlenia awaryjnego musi zadbać o te wszystkie kwestie. Klienci nie zawsze znają się na obowiązujących przepisach oraz nie do końca wiedzą gdzie i w jaki sposób powinny być takie znaki umieszczone. Dlatego też tak ważne jest, by kupować oświetlenie awaryjne, ewakuacyjne oraz wszelkie tablice służące do odpowiedniego oznaczania miejsc w dobrym, sprawdzonym sklepie z fachową obsługą.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Producent oświetlenia awaryjnego stworzył dobre jakościowo oprawy, które wykonane są z solidnych materiałów. Wodoodporne, ognioodporne oświetlenie doskonale sprawdza się w każdych warunkach – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dodatkowo, ich twórcy zadbali o łatwy i szybki montaż. Stawiając na oświetlenie ledowe, można mieć pewność, że będzie ono jednocześnie energooszczędne i posłuży swoim użytkownikom nawet i przez wiele lat.

Gdzie się sprawdzają takie modele?

W budynkach mieszkalnych, w blokach, w kinach, w teatrach, w centrach handlowych oraz w wielu zakładach pracy obowiązkowo ich właściciele muszą zamontować właściwe oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne. Oznakowanie zazwyczaj umieszcza się w korytarzach, na klatkach schodowych, w dużych halach, w piwnicach oraz w innych miejscach wspólnych.

Ważne jest, by w sytuacji zagrożenia, każdy przebywający w budynku dokładnie wiedział, gdzie powinien się udać. Sprawne, czytelne i odpowiednio zamontowane oświetlenie jest więc niesamowicie ważne i właściciele budynku powinni o nie bezwzględnie zadbać.