Czy zastanawiało Cię kiedyś w jaki sposób umieszczane są produkty na wielkich halach magazynowych? Jak pracownicy mogą sobie radzić z tym trudem?
Rozwiązaniem takiego problemu są podnośniki nożycowe, inaczej nazywane też stołami podnośnymi, lub podnośnikami platformowymi, które maja zastosowanie w wielu branżach i są niezwykle przydatnym narzędziem pracy.
Działanie podnośników
Czym jest takie urządzenie i na jakiej zasadzie ono działa?
Podnośniki nożycowe opierają swoją konstrukcję na typowym mechanizmie nożycowym, który jest napędzany przez podwójny układ siłowników lub silnik hydrauliczny. W momencie gdy silnik, bądź siłowniki zaczynają wykonywać swoją pracę, cały mechanizm nożycowy jest rozprężany, bądź zwalniany i opada powoli do swojego pierwotnego położenia.
Mogą unosić ciężary nawet 4 ton, a z racji swojej konstrukcji wykonanej ze stali i temu, że działa on w pionie, jest wytrzymały i zajmuje stosunkowo mało miejsca.
W zależności od tego jakie ma być zastosowanie danego podnośnika nożycowego, można wybrać różne modele. Każdy z nich jest przystosowany do określonego ciężaru, oraz określonych gabarytów podnoszonych przedmiotów.
Gdzie są spotykane, oraz jakie mają zastosowanie?
Podnośniki nożycowe są bardzo często spotykane na wszelkiego rodzaju halach magazynowych, gdzie przecież liczy się jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni i możliwość magazynowania ogromnych ilości produktów na małych, jak i dużych wysokościach.
Bez wątpienia ważnym miejscem wykorzystywania podnośników są place budowy – dostarczanie materiałów budowlanych i prace na wysokości wymagają specjalistycznego sprzętu, stąd często znajdują tu szerokie zastosowanie.
Są również stosowane na liniach montażowych, lub podczas załadunku, oraz rozładunku towarów np. z TIR-ów.
Podnośniki można również spotkać w warsztatach samochodowych, gdzie z racji swoich rozmiarów nie przeszkadzają mechanikom przy wykonywaniu swojej pracy a umożliwiają podniesienie samochodu na wysokość umożliwiającą spokojną pracę przy jego podwoziu.