Skip to content Skip to footer

Podnośniki nożycowe – pomoc przy pracy

Czy zastanawiało Cię kiedyś w jaki sposób umieszczane są produkty na wielkich halach magazynowych? Jak pracownicy mogą sobie radzić z tym trudem?
Rozwiązaniem takiego problemu są podnośniki nożycowe, inaczej nazywane też stołami podnośnymi, lub podnośnikami platformowymi, które maja zastosowanie w wielu branżach i są niezwykle przydatnym narzędziem pracy.

 

Działanie podnośników

Czym jest takie urządzenie i na jakiej zasadzie ono działa?
Podnośniki nożycowe opierają swoją konstrukcję na typowym mechanizmie nożycowym, który jest napędzany przez podwójny układ siłowników lub silnik hydrauliczny. W momencie gdy silnik, bądź siłowniki zaczynają wykonywać swoją pracę, cały mechanizm nożycowy jest rozprężany, bądź zwalniany i opada powoli do swojego pierwotnego położenia.

Mogą unosić ciężary nawet 4 ton, a z racji swojej konstrukcji wykonanej ze stali i temu, że działa on w pionie, jest wytrzymały i zajmuje stosunkowo mało miejsca.

W zależności od tego jakie ma być zastosowanie danego podnośnika nożycowego, można wybrać różne modele. Każdy z nich jest przystosowany do określonego ciężaru, oraz określonych gabarytów podnoszonych przedmiotów.

podnosnik-1
Gdzie są spotykane, oraz jakie mają zastosowanie?

Podnośniki nożycowe są bardzo często spotykane na wszelkiego rodzaju halach magazynowych, gdzie przecież liczy się jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni i możliwość magazynowania ogromnych ilości produktów na małych, jak i dużych wysokościach.

Bez wątpienia ważnym miejscem wykorzystywania podnośników są place budowy – dostarczanie materiałów budowlanych i prace na wysokości wymagają specjalistycznego sprzętu, stąd często znajdują tu szerokie zastosowanie.

Są również stosowane na liniach montażowych, lub podczas załadunku, oraz rozładunku towarów np. z TIR-ów.

Podnośniki można również spotkać w warsztatach samochodowych, gdzie z racji swoich rozmiarów nie przeszkadzają mechanikom przy wykonywaniu swojej pracy a umożliwiają podniesienie samochodu na wysokość umożliwiającą spokojną pracę przy jego podwoziu.