Skip to content Skip to footer

Pokrycie dachowe ze stali – dlaczego warto?

Jednym z ważniejszych wyborów podczas decydowania o tym, jakie materiały wykorzysta się do budowy domu jest wybór pokrycia dachu. Kiedyś, zdecydowanie najczęściej wybierano dachówki ceramiczne. Dzisiaj nieco się to już zmieniło i od ceramiki popularniejsza stała się stal.

Blachodachówka – zamiennik dachówki ceramicznej

Prawdopodobnie najczęściej wybieranym dzisiaj pokryciem dachowym są tak zwane blachodachówki. Ich nazwa wywodzi się stąd, że są one niejako połączeniem blachy z tradycyjną dachówką. Niemniej jednak, nie ma w nich ani odrobiny ceramiki, są to produkty stworzone ze stali, jednak kształtem do złudzenia przypominają tradycyjne dachówki.

Blachodachówki są coraz częściej wybierane zamiast dachówek ceramicznych przede wszystkim dlatego, że po prostu stal jest materiałem nieco bardziej praktycznym niż ceramika. Również jeśli chodzi o cenę, często produkty stalowe są zwyczajnie zdecydowanie tańsze od tych zrobionych z ceramiki.

Zalety produktów stalowych

Warto w tym miejscu pokrótce omówić, jakie właściwie są te zalety produktów stalowych, które sprawiają, że w miejsce dachówek często pojawiają się blachodachówki. Wydaje się, że przede wszystkim w grę wchodzi tutaj wytrzymałość materiału. Stalowa dachówka jest praktycznie nie do rozbicia. Co innego dachówka ceramiczna, którą zniszczyć jest stosunkowo prosto.

Warto też mieć na uwadze, że stal jest lekkim materiałem, dzięki czemu blachodachówka nie jest zagrożeniem dla stabilności konstrukcji dachu. Często waga pokrycia nie jest kluczowa, kiedy dach jest bardzo mocny, jeśli jednak solidność jego konstrukcji jest nieco wątpliwa trzeba zwracać baczną uwagę na ciężar pokrycia.

Rdzewienie elementów metalowych

Generalnie, metale to produkty trwałe posiadające wiele zalet. Stal natomiast jest jednym z najmocniejszych i najbardziej praktycznych metali, a konkretnie stopów metalowych. Niemniej jednak, z metalami jest taki problem, że wiele z nich rdzewieje. Dotyczy to również stali, która niestety ulega korozji stosunkowo szybko. Całe szczęście, problem ten jest dosyć łatwo rozwiązać.

Balchodachówka pomimo iż jest wykonana ze stali wcale nie rdzewieje, nawet po bardzo długim kontakcie z woda. Jest to efekt prostego zabiegu, a mianowicie dodania do stali odrobiny nierdzewnego materiału, jakim najczęściej jest cynk. Ocynkowanie blachodachówki sprawia, że służy ona przez wiele lat jako wyjątkowo szczelne pokrycie dachowe.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal