Skip to content Skip to footer

Jak dbać o urządzenia przeznaczone do wiercenia w betonie?

Teoretyczne wiercenie otworów w betonie wymaga jedynie zastosowania odpowiedniej wiertarki oraz wiertła. W praktyce jednak całe to zadanie jest znacznie trudniejsze. Zarówno wiercenie, jak i cięcie betonu wymaga nie tylko umiejętnie dobranego sprzętu, ale również zachowania wielu odgórnie ustalonych zasad. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko prawidłowe funkcjonowanie wszystkich urządzeń pozwalających na wiercenie w betonie, ale również cała praca wykonana zostanie bezpiecznie.

Umiejętna obsługa sprzętu

Do wiercenia otworów w betonie nie wystarczą najszybsze możliwe obroty, ponieważ powinny być one wręcz stosunkowo niewysokie. Im twardszy będzie beton przeznaczony do wiercenia, tym mniejsze obroty powinny być zastosowanie. W przeciwnym wypadku wiertło może ulec bardzo łatwemu zniszczeni, a z czasem może się okazać, że cała wiertarka nadaje się wyłącznie do wyrzucenia. W przypadku bardzo twardego materiału, lepie zlecić wiercenie w betonie odpowiednim profesjonalistom. Dzięki temu uda się uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji. Jeżeli na przykład podczas wiercenia w betonie wiertło zaklinuje się, konieczne jest wyłącznie całej wiertarki. Jeżeli będzie dalej pracowała, wysokie natężenie prądu przedostającego się przez uzwojenie silnika urządzenia może go stosunkowo szybko spalić. Wówczas również sprzęt będzie nie do odratowania. Warto mieć ten aspekt na uwadze, ponieważ podczas wiercenia lub cięcia betonu bardzo często dochodzi do podobnych sytuacji. Umiejętna obsługa sprzętu to jednak nie wszystko, ponieważ każde z urządzeń wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia podczas użytkowania.

Zabezpieczanie urządzeń

Wiercenie otworów w betonie może generować bardzo duże ilości ciepła. Wynika to z ogromnej siły tarcia, która powstaje poprzez połączenie wysokich obrotów z wyjątkowo twardym materiałem oraz sporą siłą docisku. Dlatego należy regularnie chłodzić powierzchnie wiertła, na przykład przy pomocy specjalnego oleju chłodzącego. W przeciwnym wypadku wiertło może z czasem całkowicie stracić wszystkie swoje wartościowe właściwości, co doprowadzi do konieczności wyrzucenia go na śmietnik. Bardzo często wiercenie otworów w betonie odbywa się na ścianach nośnych budynku. W takiej sytuacji należy zachować bardzo dużą ostrożność, ponieważ zbyt duża ilość otworów wykonywanych w ten sposób może w dłuższej perspektywie osłabić ścianę nośną. Przekłada się to na występowanie większej ilości pęknięć, co w konsekwencji prowadzi do sporych zniszczeń. Dlatego przed wykonaniem wiercenia w betonowych ścianach nośnych dużej ilości otworów, warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą, na przykład architektem. Odpowiednie zabezpieczenie sprzętu jest bardo ważne, jednak warto pamiętać także o innych aspektach. Kluczowe znaczenie ma zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa podczas przeprowadzania jakichkolwiek prac na betonie oraz stosowania profesjonalnych narzędzi wiertniczych.

Źródło artykułu: WiercenieBetonu