Byłoby przesadą twierdzenie, że jesteśmy miłośnikami książek. Przeciwnie – czytamy mało, niezbyt mądrze, a do tego wolimy magazyny i internet zamiast tradycyjnej książki. Są jednak wśród nas tacy, którzy krok po kroku budują swoje biblioteczki, zapełniając półki nowymi pozycjami. Dal nich – oraz dla coraz liczniejszej grupy tych, którzy czytać wprawdzie nie czytają, ale chętnie popisują się okładkami na ścianie – kilka słów o tym, jak urządzić miejsce na książki.
Po pierwsze – książek się nie chowa. Nie zamyka się ich w szafach, w pudłach, w piwnicy czy w garażu. Miejscem książek nie jest dno łóżka czy pawlacza, a porządna półka, na której będą widoczne i łatwo dostępne. Plus – książki, które leżą, niszczeją – wykrzywiają się. Dlatego muszą stać.
Po drugie, jeśli już decydujemy się na półkę, musimy wybrać odpowiednią. Ważna jest jej głębokość i szerokość. Głębokość – bo nie każda książka zmieści się na wąskiej półce, ale też dlatego, że książka niewielka będzie wyglądać brzydko na szerokiej, pustej powierzchni. Taka powierzchnia będzie też kusić do ustawienia bibelotów, co także nie jest korzystne. Szerokość jest istotna ponieważ zbyt duża ilość książek ustawionych obok siebie będzie mało stabilna. Z kolei ich niewielka ilość będzie się rozjeżdżać po wyjęciu kilku pozycji.
Po trzecie, półka na książki może być wykonana z różnych materiałów. Najpopularniejszym jest sklejka, czyli przerobione drewno. Materiał naturalny, przyjazny w dotyku, dobrze komponuje się z książkami, które w zasadzie także z drewna pochodzą. Drewno dobrze wygląda, przynosi skojarzenie ze stylowymi bibliotekami z przeszłości.
Innym sposobem na półkę jest płyta kartonowo-gipsowa. Jej główną zaletą jest cena. Poza tym płyta taka jest plastyczna, można ją dowolnie kształtować, zabudowywać szczeliny i narożniki. Jest jednak nieco mniej wytrzymała, dlatego trzeba ją czasem wzmacniać.
Po czwarte, niezależnie od materiału, półki na książki muszą wpasować się w styl pomieszczenia. Jeśli mamy pokój nowoczesny, to taki musi być też regał. Jeśli stoją w nim meble w starym stylu, raczej nie wybierajmy produktów z Ikei. Oczywiście, rzecz zależy od gustu.
ścierka z mikrofazy
Na koniec uwaga porządkowa. Książki są szczególnym elementem wyposażenia wnętrza. Trzeba się nimi zajmować, warto je posegregować, uporządkować tak, żeby łatwo było się do nich dostać. Warto też dbać o półki i o nie same ścierając kurze i stosując do tego odpowiednie ścierki z mikrofazy. Takie ściereczki nie niszczą książek i doskonale zbierają kurz przy czym można ich długo używać. Ścierka z mikrofazy do nabycia pod adresem https://mopy-ceg.pl/p/16/155/scierka-mikrofaza-40×40-360g-mozliwosc-wybrania-koloru–sprzet-do-sprzatania.html pomoże Ci odpowiednio zadbać o półki i książki.