Skip to content Skip to footer

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Do rozmowy kwalifikacyjnej każda jedna osoba musi się wcześniej przygotować. Trzeba między innymi znaleźć informacje, które dotyczą potencjalnego pracodawcy, a także poukładać sob ie w głowie różne scenariusze rozmowy i kwestie, jakie chcemy poruszyć.

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA OPARTA O KOMPETENCJE


Rozmowa może przebiegać w różnych typach. Spora ilość firm, a w szczególności duże używa na rozmowach podejścia opartego o kluczowe kompetencje. Przedsiębiorstwo wybiera najważniejsze dla nich kwalifikacje. Mogą to być między innymi praca w grupie, orientacja na wyniki, czy też radzenie sobie z błędami. Podczas rozmowy kandydat musi wówczas wykazać się i udowodnić istnienie owych kwalifikacji poprzez podawanie przykładów z własnego doświadczenia. Jak jednak można skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej w ten sposób?

Przed rozmową kwalifikacyjną trzeba dokładnie zapoznać się ze stroną danej firmy oraz sprawdzić, jakich konkretnie kompetencji poszukuje. Następnym krokiem jest opracowanie przykładów z własnego doświadczenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI


Kolejnym niezwykle ważnym punktem, by osiągnąć pozytywne noty i dostać wymarzoną pracę jest wcześniejsze sprawdzenie najczęstszych pytań zadawanych przez rekruterów na rozmowie kwalifikacyjnej

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej może nie być łatwe, gdyż często pytania są nietypowe i nie wiadomo jak się zachować. Dlatego warto w Internecie poszukać gotowych szablonów z przykładowymi odpowiedziami.

Dodatkowo każdy kandydat musi pamiętać, że dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to przede wszystkim znajomość własnego CV. Trzeba przygotować się na dogłębną analizę tego, czym się zajmowaliśmy w poprzednich pracach. Nie wolno w tym wypadku kłamać i koloryzować.

PYTANIA O ZAROBKI


Przygotowanie się do pytań o zarobki również jest bardzo ważne, a często stwarza problemy, gdyż ludzie nie wiedzą, jaka kwota byłaby optymalna.

Satysfakcjonujące wynagrodzenie to podstawa dobrego samopoczucia każdego pracownika. Oczywiście liczy się również atmosfera w miejscu pracy oraz możliwości rozwoju, ale przecież pracujemy głównie dla pieniędzy. Niewłaściwa odpowiedź na pytanie o oczekiwane zarobki może nas pozbawić szansy na wyższe wynagrodzenie w przyszłości.

ĆWICZENIE CZYNI MISTRZA


Jeśli posiada już się listę najczęstszych pytań i odpowiedzi, jakie mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej, dobrym pomysłem jest ćwiczenie przed lustrem w domu. Trzeba się upewnić, że mimika i gestykulacje nie są przesadne. Powinno się także spróbować zlokalizować pytania, na które odpowiada się najmniej płynnie i poświęcić na nie więcej czasu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powinno wyglądac przygotowanie do romowy kwalifikacyjnej wejdź na stronę https://kreatorzykariery.pl/przygotowanie-do-rozmowy-kwalifikacyjnej-opis