Skip to content Skip to footer

Rękawice ochronne nitrylowe – właściwości i rodzaje

Ochronne rękawice nitrylowe posiadają wiele praktycznych właściwości. Nic dziwnego, że używa się ich w różnych sytuacjach. W jakich warunkach się po nie sięga? Przed czym chronią? Jak dobrać odpowiednie dla siebie?

Ochrona przed szkodliwymi czynnikami – na co dzień i w pracy

Rękawice ochronne nitrylowe – jak sama nazwa wskazuje – są zabezpieczeniem dłoni przed różnego rodzaju substancjami. Wykorzystuje się je głównie w miejscach pracy, w których występuje zwiększony kontakt z zagrożeniami chemicznymi, bakteriologicznymi lub mechanicznymi.

Choć do niedawna akcesoria tego typu były przeznaczone głównie dla osób, które pracują w placówkach medycznych, w halach produkcyjnych lub innych miejscach, wymagających od ludzi ostrożności, zwiększonej ochrony i higieny, obecnie po rękawiczki tego typu sięga spora część społeczeństwa. Wynika to głównie ze styczności z pandemiczną rzeczywistością, która niejako zmusza do podjęcia pewnych działań i zmiany części nawyków.

Jakie rodzaje rękawic ochronnych nitrylowych można wyróżnić?

Istnieje wiele rodzajów rękawic ochronnych nitrylowych, których używa się w zależności od potrzeb. Najbardziej ogólnym podziałem jest ten na rękawiczki jednorazowe i wielorazowe, które – jak łatwo się domyślić – różnią się między sobą trwałością i okresem przydatności.

Inne typy rękawic to m.in. szczelne na ciecze, przeznaczone do użytku w niskich temperaturach (z ociepleniem), dopuszczone do kontaktu z żywnością lub o właściwościach, które niwelują poślizg przy chwytaniu czegoś w specyficznych warunkach pracy (np. podczas kontaktu z oleistymi substancjami lub w wodzie).

Przed czym chronią rękawice nitrylowe?

Funkcje ochronne to główna cecha rękawic tego typu. Wykazują właściwości niwelujące szkodliwe działanie niektórych substancji na skórę. Wśród nich można wymienić np. oleje, benzynę, ciecze hydrauliczne, węglowodory alifatyczne, paliwa do silników wysokoprężnych lub rozcieńczone kwasy.

Warto zaznaczyć, że konkretne rodzaje rękawic mogą różnić się także wymiarami. Oprócz oczywistej kwestii, jaką jest dobranie właściwego rozmiaru, nie bez znaczenia pozostaje długość produktu. Rękawice ochronne nitrylowe mogą sięgać do zakończenia dłoni, przedramienia, ramienia lub braku. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.