Skip to content Skip to footer

Sauna w ogrodzie

Sauna znana jest od stuleci, hartuje ciało i umysł, doskonale wpływa na stan zdrowia i dba o odporność. Wyróżniamy trzy rodzaje sauny: suchą, parową i mokrą. W Finlandii saunę każdy ma przy swoim domu lub mieszkaniu, jest to nieodzowny element życia Finów. W kraju tym posiadanie sauny na własność jest czymś takim samym jak posiadanie wanny lub kabiny prysznicowej.

Koszt posiadania własnej sauny

Dzięki nowoczesnym technologiom sauna ogrodowa lub przydomowa jest marzeniem osiągalnym. Co prawda nie jest to mały koszt ale w dużej mierze zależy on od wielkości sauny, rodzaju i jej rozmieszczenia. Sauna niewielka, na podczerwień może być dostępna już za około 3 tysiące złotych. Bardzo modne, ostatnio, stało się umiejscowienie sauny w ogrodzie. Taka sauna ogrodowa to mały, drewniany domek, który będąc sauną jest doskonałym miejscem służącym do regeneracji sił i zdrowia.

Jakie są sauny ogrodowe

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje sauny ogrodowej. Jedna jest beczką a druga małym domkiem. Pierwsza forma sauny doskonale nadaje się do miejsc rustykalnych lub do ośrodków wypoczynkowych, natomiast drugi rodzaj to mała altana z kabiną na 4- 5 osób i miejscem na ubrania.Sauny ogrodowe bardzo ładnie wkomponowują się w dane miejsce w ogrodzie i nieprawdą jest, że problemem może być paradowanie po ogrodzie zimą bez ubrania. Można zawsze tak ją ustawić, że droga z domu do sauny czy z sauny do domu będzie niewidoczna z ulicy lub od sąsiadów.

Wyposażenie sauny ogrodowej

Decydując się na instalację sauny ogrodowej należy przed tym zadbać o dwie sprawy. Najpierw trzeba przygotować stabilne i równe podłoże pod saunę a następnie postarać się o dobre przyłącze elektryczne.Przyłącze potrzebne jest do podłączenia pieca sauny oraz do zainstalowania odpowiedniego oświetlenia.Na ogół sprzedawane sauny wyposażone są, we wszystkie potrzebne elementy. Czyli w papę do pokrycia dachu, podłogę, ocieplenie ścian, obudowę na piec oraz ławeczki. Jedyne co trzeba dokupić to odpowiedni piec do sauny.

Jaki piec?

Decydując się na saunę ogrodową, nie ominie nas potrzeba zakupu pieca i w tym wypadku mamy dwa rodzaje pieców do wyboru. Jeden jest to piec elektryczny na prąd, a drugi to piec tradycyjny na węgiel. Wybór zawsze należy do nas samych.