Zrównoważony transport to w obecnych czasach podstawa, a także niesłabnący trend, którego bardzo ważnym elementem jest transport rowerowy. Aby jednak mógł on się swobodnie rozwijać ważne jest, by infrastruktura miejska była do tego odpowiednio przygotowana.
Miejskie stojaki na rowery
Każde miasto powinno wyposażyć miejsca publiczne w parkingi oraz stojaki dla rowerzystów. W ten sposób więcej osób chętniej będzie korzystać z takiego środka transportu nie stojąc w korkach oraz ich nie powodując. Rowerzyści korzystając z jednośladów nie zanieczyszczają środowiska oraz nie przyczyniają się do powstawania smogu, co korzystniej wpływa na całe miasto oraz powietrze, którym oddychają jego mieszkańcy.
Niektóre władze miejskie oprócz montażu stojaków dla rowerów idą nawet o krok dalej – oferują mieszkańcom i turystom możliwość skorzystania z roweru należącego do miasta. Manewr ten jest coraz popularniejszy zwłaszcza w dużych miastach, gdzie mieszkańcy za drobną opłatą mogą wypożyczyć rower na jednej stacji oraz oddać go przy innym przystanku. Daje to doskonałą możliwość zwiedzania miasta za pomocą roweru.
Rodzaje stojaków na rowery
Bardzo wiele firm oferuje różnego rodzaju stojaki na rowery, w zależności od ilości jednośladów oraz ilości miejsca, gdzie należy taki stojak ustawić. Stojaki szeregowe, spiralne, typu „U”, sklepowe czy dwupoziomowe – wybór jest naprawdę duży i zależy tylko i wyłącznie od gustu i fantazji klienta.
Przy różnego rodzaju urzędach oraz instytucjach miejskich najczęściej spotkać można stojaki na rowery szeregowe, które w bardzo prosty sposób utrzymują jednoślad w pozycji pionowej. Coraz częściej można także spotkać stojaki na rowery spiralne, które są równie funkcjonalne co szeregowe, jednak znacznie bardziej estetyczne i nowoczesne w formie. Stojaki dwupoziomowe można czasami spotkać w garażach podziemnych. Można sobie takie również sprawić samemu i przechowywać rodzinne rowery na kilku poziomach w piwnicy lub garażu.
Montaż stojaków rowerowych
Większość producentów oferuje kilka możliwości montażu stojaków, jednak zdecydowana większość jest po prostu przykręcana do podłoża za pomocą specjalnych śrub i wkrętów. Kolejna grupa stojaków to te, które muszą być zabetonowane w podłożu, by były stabilne. Stojaki dwupoziomowe należy z kolei przytwierdzić do ściany i do podłoża, aby waga rowerów nie spowodowała przewrócenia się stojaku.
Bez względu jednak na to, który model stojaka najbardziej przypadnie nam do gustu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego rozmiar, materiał z którego został wykonany oraz odporność, by przetrwał długie lata użytkowania.
Artykuł powstał we współpracy z Calus-p