Skip to content Skip to footer

W jaki sposób rozmieścić lampy zewnętrzne?

Do głównych zadań zewnętrznych lamp należy prawidłowe oświetlenie terenu wokół domu, dlatego dobrze jest zastanowić się w jaki sposób można je rozmieścić, aby oświetliły jak najwięcej terenu.

Rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego

Jeżeli chcemy, aby nasz teren został odpowiednio oświetlony musimy umieścić lampy zewnętrzne w takich miejscach jak: schody, wejście, wyjazd czy nawierzchnia. Najbardziej praktycznym oświetleniem są oprawy najazdowe, które nie zajmują dużo miejsca i można ich użyć do oświetlenia każdej części domu. Jednak wybierając oświetlenie tego typu jego odporność na warunki atmosferyczne i szczelność powinna być bardzo wysoka. W przypadku, gdy interesuje nas oświetlenie na słupkach musimy wiedzieć, że jego głównym przeznaczeniem jest dawanie źródła światła na podjazd czy chodnik. Lampy zewnętrzne na słupkach są produkowane w kilku rozmiarach co sprawia, że mogą oświetlić mniejszy lub większy teren.

Oświetlenie w schodach

Zewnętrzne oświetlenie umieszczone we wszystkich stopniach schodów wygląda pięknie oraz jest bardzo praktyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet w ciemności możemy doskonale zobaczyć, gdzie znajduje się każdy stopień. Oświetlenie schodów może zostać również umieszczone w podstopniach czy zagłębieniach.

Oświetlenie wejścia i podjazdu

Jeśli chcemy oświetlić te miejsca możemy wybrać żarówki halogenowe lub światła led, ponieważ zwykłe świetlówki nie są przystosowane do częstego uruchomiania, a ich światło na początku nie jest bardzo intensywne jak w przypadku halogenów. Sprawdzonym rodzajem świateł jakie możemy zamontować nad drzwiami są kinkiety z uwagi na fakt, że ich światło świeci prosto na klamkę i zamek. Jeżeli świtało ma również objąć podest i schody można umieścić pod sufitem np. lampę zwisającą. Oświetlenie wjazdu do garażu może być uzyskane przy pomocy reflektora, który jest wyposażony w czujnik ruchu. Kiedy zależy nam na oświetleniu tarasu możemy wybrać delikatną poświatę lamp dodającą uroku oraz nastroju w miejscu gdzie znajduje się wypoczynek. Oprócz tego delikatnego oświetlenia przyda się jeszcze górna lampa, która ma zapewnić bardziej intensywne światło.

Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego sprawia, że nasz dom nie tylko posiada wspaniały wygląd, ale również staje się bardziej bezpieczny.