W dzisiejszych czasach wycieraczki nie muszą być nudne – mogą mieć różne kolory! Pytanie, co konkretnie one oznaczają i kto może je stosować?

Oczywiście, że kolory mają znaczenie. Także wtedy, gdy znajdują się na podłodze. Wart więc dowiedzieć się, jak klienci mogą reagować na maty wejściowe o określonych barwach. Skupiliśmy się na czterech najpopularniejszych.

Czarny

Mówi się, że czarny pasuje do wszystkiego. Być może. Z punktu widzenia analizy znaczenia tego koloru ważne jest jednak co innego. Otóż z reguły kojarzony jest z bezpieczeństwem i siłą, formalnością i wyrafinowaniem, uwodzeniem i tajemnicą. Ale też z czymś niedostępnym i depresyjnym, pesymistycznym oraz smutnym. Niektórzy kojarzą czarny z konserwatyzmem, mocą i kontrolą.

Z punktu widzenia firmy, która chciałaby wykorzystać czerń, sprawa jest delikatna. Niektóre skojarzenia z pewnością mogą być pomocne, innych większość menedżerów wolałaby uniknąć.

Można powiedzieć, że czerń to dobra barwa dla organizacji konserwatywnych, takich które niekoniecznie chcą skracać dystans z klientem (lub raczej których klienci niekoniecznie tego pragną). Firmy otwarte, pozujące na młode, powinny wybierać maty wejściowe w innych kolorach.

Czerwony

Czy należy do nich czerwień? Być może, w końcu przywodzi na myśl działanie i energię, prędkość i pewność siebie. To kolor stymulujący i mocny, ale też pełen pasji i spontaniczny. To jednak także barwa wywołująca agresję i kojarząca się z dominacją, zmęczeniem i gniewem. Są tacy, którzy kojarzą ją z brutalnością lub buntem.

Czerwone maty wejściowe mogą więc wywoływać różnorakie efekty. Z pewnością dobrze z nich korzystać tam, gdzie trzeba się spieszyć. Ale już unikać w miejscach, w których pojawia się nerwowość (np. raczej nie w poczekalni u lekarza).

Ta barwa to dobre rozwiązanie dla organizacji, które chcą być postrzegane jako dynamiczne i nie boją się pewnego ryzyka.

Szary

Być może najbezpieczniejszym wyjściem jest wykorzystanie różnych odcieni szarości. Ta barwa kojarzy się najczęściej z przewidywalnością, godnością i neutralnością. Przywodzi na myśl profesjonalizm i dojrzałość. Z drugiej strony dla wielu może być za mało emocjonalna i nudna. Są tacy, którzy uważają ją za pełną rezerwy.

Szarości to świetna opcja w tych miejscach, w których trzeba podkreślić pewne stonowanie. A zatem – w większości biurowców czy urzędów.

Czy jednak dobrze jest jej nadużywać? No cóż, trzeba uważać. Jeśli marka będzie odbierana jako nudna, może szybko stracić zainteresowanie klientów.

Niebieski

Na koniec niebieski, który jest kolorem lojalności i zaufania, taktu i odpowiedzialności. To także barwa nieco zbyt pasywna i staromodna. Czy jednak należy z tego powodu z niej rezygnować? W żadnym wypadku.

Taki kolor wycieraczek może być alternatywą dla nudnej szarości. Dzięki niemu można będzie przełamać wizerunek bez ryzyka, na jakie naraziłoby markę wykorzystanie innych, bardziej wyrazistych barw.

A może kolorowe?

Technologia pozwala dziś na uzyskanie większej liczby kolorów – wycieraczki nie muszą być wyłącznie jednokolorowe – mogą mieć dowolne zaskakujące wzory – zobacz kolorowe wycieraczki serii Trend i przekonaj się, jak różnorodny może być ten postrzegany jako nudny element wystroju.