Skip to content Skip to footer

Czy warto się zdecydować na kuchnię indukcyjną?

Kuchnia indukcyjna w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością i obecnie większość osób wymieniających sprzęt decyduje się na taką płytę grzewczą albo na kuchnię indukcyjną wolnostojącą. Dlaczego tak się dzieje.

Zalety gotowania na kuchni indukcyjnej

Głównym walorem jest znaczne skrócenie czasu gotowania. To szczególnie ważne dla osób, które są zapracowane i mają bardzo aktywny tryb życia. Nie bez znaczenia są także niższe koszty. Co prawda kuchnia indukcyjna wolnostojąca czy też płyta indukcyjna są droższe w zakupie niż kuchnia gazowa, ale taka inwestycja szybko się zwraca w rachunkach.

Właściciele kuchni indukcyjnych chwalą też to, że pola grzewcze po zdjęciu garnka są chłodne, więc dzieciom czy zwierzętom nie grozi poparzenie. Co prawda do indukcji trzeba kupić specjalne garnki, jednakże mogą one służyć latami, ponieważ nie brudzą się od płomieni.

Wybór dla każdego zgodnie z warunkami

Do wyboru użytkownicy mają kuchnię indukcyjną wolnostojącą lub płytę grzewczą, którą umieszcza się w zabudowie. Sporą zaletą tego pierwszego rozwiązania jest możliwość zabrania sprzętu ze sobą na przykład podczas przeprowadzki. Kuchnia indukcyjna wolnostojąca nie wymaga wpasowania w zabudowę i specjalnego wycinania blatu.

Z kolei płyta grzewcza zajmuje mało miejsca, zaś piekarnik można kupić oddzielnie i zamontować na wysokości oczu. Dzięki temu wygodniej się z niego korzysta.

Znacznie czystsze gotowanie

Każdy, kto posiadał tradycyjną kuchnię gazową wspomina, że najbardziej uciążliwe było dla niego jej czyszczenie. By zrobić to dokładnie trzeba było się naprawdę postarać a i tak nie zawsze efekt był zadowalający ze względu na ogromną ilość zakamarków. Zupełnie inaczej jest z kuchnią indukcyjną, ponieważ ma ona gładką płytę, którą bardzo łatwo utrzymać w czystości.

Jeżeli podczas gotowania nic nie wykipiało, to najczęściej wystarczy zastosować płyn do szyb i wytrzeć ją do sucha. Nawet w przypadku dużej kuchennej katastrofy, kiedy wykipi i przypali się na przykład sos pomidorowy, nie ma powodu do niepokoju, ponieważ na plamie wystarczy chwilę potrzymać płyn do czyszczenia płyt indukcyjnych.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na Lofra.pl