Skip to content Skip to footer

Włączniki czasowe w domu – czym sterować?

Pomimo tego, że współczesne systemy sterowania domem inteligentnym są przeważnie nieosiągalne dla przeciętnego Kowalskiego, to w sprzedaży pojawiają się tańsze i bardziej dostępne alternatywy. W jaki sposób wykorzystać łączniki elektryczne, aby ułatwić sobie życie we własnym domu? Czy automatyzacja funkcji możliwa jest również w już istniejącym budynku?

Dokładny poradnik domowej automatyzacji – czy to jest możliwe?

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że tekst ten nie jest i nie może być z założenia dokładnym poradnikiem dotyczącym automatyzacji w domu. Dotyczy to w szczególności uzależnienia pewnych funkcji od określonego czasu (czy to jego upływu od ustawienia czy też czasu zegarowego) . Bardzo wiele zależy od już posiadanej instalacji elektrycznej i jej rozprowadzenia, a także od konkretnego urządzenia, które w dany sposób chcemy zautomatyzować. Jeżeli zależy nam na pełnej automatyzacji i domu inteligentnym, to powinniśmy to uwzględnić już na etapie samego projektu architektonicznego.

Włączniki czasowe – najłatwiejsze w wykorzystaniu

Najłatwiejsze w wykorzystaniu do automatyzacji funkcji w już istniejącym mieszkaniu czy też domu są wszelkiego rodzaju włączniki czasowe oraz przełączniki czasowe. Występują one nie tylko w formie przełączników podtynkowych, ale również jako urządzenia wpinane do gniazdka i dające nam kontrolę nad czasem uruchomienia. W przypadku droższych i bardziej zaawansowanych urządzeń możemy uzyskać możliwość ich nastawiania nie tylko bezpośrednio przy urządzeniu, ale również za pośrednictwem Internetu, czy nawet z poziomu własnego smartphone.

Łączniki elektryczne dla każdego z nas

Wbrew pozorom zastosowanie włączników czasowych oraz wszelkiego rodzaju przełączników czasowych w gotowej instalacji nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się to z pozoru wydawać, a tym samym bazując na instrukcji i wskazówkach producenta, można spróbować podłączyć wszystko samodzielnie, bez pomocy elektryka.

Ile kosztują włączniki i przełączniki czasowe?

Z jakimi jednak kosztami musimy się liczyć w przypadku chęci wykorzystania w naszym budynku włączników czasowych? Ciężko oszacować precyzyjnie wszystkie koszty z tym związane, gdyż jak zostało to już wcześniej wspomniane, kwota końcowa zależna jest od wielu czynników, to jednak najpopularniejsze włączniki i przełączniki czasowe dostaniemy już w okolicach kilkudziesięciu złotych za sztukę.