Skip to content Skip to footer

Technologia budowy domów prefabrykowanych

Czy domy prefabrykowane mogą być wykonane tylko i wyłącznie z drewna? Nie, istnieje tez opcja budowa prefabrykatów z cemokrzempopru oraz keramzytobetonu.

Jaką technologię prefabrykowaną wybrać?

Domy z prefabrykatów betonowych pozwalają na szybkie tempo realizacji budowy. Co więcej domy tego typu charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Domy tego typu zaliczane są do domów energooszczędnych. Co więcej dom z prefabrykatów w technologii betonowej to dom z ograniczoną ilością prac mokrych. Tempo realizacji budowy domu prefabrykowanego wynosi zaledwie dwa tygodnie.

Cemokrzempor wykonuje się przy pomocy spoiwa cementowego. Dodatkowo ściany tworzy się w oparciu o inne materiały jak styropian czy granulki szklane. Prefabrykaty z cemokrzemporu zwykle posiadają dwuwarstwowe ściany. Ściana pokryta jest dodatkową warstwą termoizolacyjną. Najczęściej jest to styropian, można jednak zastosować również wełnę mineralną.

Cemokrzempor

Z cemokrzemporu mogą być wykonane zarówno ściany zewnętrzne jak i ściany wewnętrzne. Cecha charakterystyczną tego typu budynków są zbrojone stropy. W ścianach działowych przeprowadzona jest instalacja elektryczna, wodna oraz kanalizacyjna.

Drugim typem domu z prefabrykatów może być dom z keramzytobetonu. Istnieje również opcja budowa domów prefabrykowanych ze styrobetonu. Dom ten charakteryzuje wysoki poziom izolacji ceramicznej. Ściany tworzone są na bazie granulków styropianowych oraz masy betonowej. Co ciekawe w tej technologii elementy prefabrykowane można ułożyć również na gruncie. Zwykle ściany działowe posiadają grubość od 10 do 15 cm. Budowa domów prefabrykowanych w tej technologii przebiega bardzo szybko. Wszystkie poszczególne elementy składane są niczym domek z kart.

Zalety domów prefabrykowanych

Dom z prefabrykatów to najlepsza i najszybsza metoda budowy. Koszt wykonania domu prefabrykowanego jest niemal taki sam jak przy budynkach wznoszonych metodą tradycyjną, murowaną. Co ciekawe domy prefabrykowane betonowe można wznosić również metoda gospodarczą.

Domy w technologii prefabrykowanej najlepiej jest jednak zlecić do wykonania wyspecjalizowanej firmie. Dzięki temu uzyskuje się wysoką precyzję wykonania a domy charakteryzują się doskonałą odpornością termoizolacyjną. Taka technologia budowy domów pozwala na szybką i bezproblemową realizację. Warto wziąć pod uwagę ten model budowy jeśli inwestorowi zależy na szybkim czasie realizacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmyHoger