Skip to content Skip to footer

Wykładzina linoleum i jej zastosowania we wnętrzach

Linoleum jest elastyczną wykładziną, którą można położyć zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Wyprodukowana jest ona z naturalnych materiałów. Obecnie wraca do łask choćby z tego względu, że jest nie tylko ekologiczna, ale także przede wszystkim – tania. Wykładzina gumolit umożliwia przeprowadzenie ekonomicznej metamorfozy wnętrza.

Wykładzina linoleum i jej właściwości

Linoleum jest wykładziną, którą produkuje się z materiałów pochodzenia naturalnego. W procesie jej produkcji wykorzystuje się włókna lniane, olej z lnu, mączki korkowe, żywice oraz naturalne barwniki. Całość wykładziny zabezpieczona jest przy pomocy akrylu bądź też wosku. Stąd też linoleum wykazuje bardzo długą żywotność – nawet ponad 20 lat. Specjaliści do spraw zdrowia polecają linoleum z tego względu, że jest ono miękkie, a chodzenie po nim nie obciąża kręgosłupa.

Wykładzina gumolit we wnętrzach

Linoleum bez żadnego problemu można kłaść na ścianie, jednak o wiele częściej stosuje się je na podłogach. Montaż wykładziny jest bardzo szybki, a utrzymanie jej w czystości – wyjątkowo łatwe. Dlatego też linoleum sprawdzi się wszędzie tam, gdzie panuje duży ruch – w ciągu komunikacyjnym, pokoju dziennym czy też przedpokoju. Wysoko jakościowe gatunki linoleum są bardzo wytrzymałe, a dzięki wzmocnionej powierzchni nie ulegają zarysowaniom.

Specjaliści nie polecają kładzenia wykładziny linoleum w miejscu, w którym panuje duża wilgotność. Dlatego też niekoniecznie dobrym pomysłem jest zastosowanie jej w łazience. Jednak doskonale nadaje się do kuchni. Z racji tego że gumolit nie jest śliski, zapewni on bezpieczeństwo wszystkim domownikom, a zwłaszcza małym dzieciom. Ten typ wykładziny doskonale nadaje się także dla alergików, a to z racji tego, że nie ma właściwości przyciągających kurz.

Wykładzina linoleum i jej wzory

Dzięki temu, że wykładzina gumolit jest obecnie bardzo popularna, to w sklepach znaleźć można wiele różnych rodzajów wzorów. Producenci oferują także te, które na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają płytki bądź też drewno.

Linoleum doskonale sprawdzi się także w bloku, a to dlatego, że doskonale tłumi odgłosy kroków. Jest ciepłe w dotyku, więc bez żadnego problemu można chodzić po nim na bosaka.