Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto postawić na klej metakrylowy?

Szybkie łączenie różnorodnych tworzyw sztucznych nie jest prostym zadaniem, dlatego też tym bardziej warto postawić na wysokiej jakości kleje od renomowanych producentów. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają rewelacyjne kleje metakrylowe, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Jakie zastosowanie?

Kleje metakrylowe wykorzystywane są do bardzo mocnego i trwałego łączenia stali, stali nierdzewnej, miedzi, cynku, aluminium i ferrytu. Wiele osób wykorzystuje ten rewelacyjny materiał także do klejenia szkła i twardych tworzyw sztucznych. Mowa tutaj między innymi o ABS, twardym PCW albo poliwęglanach.

Szerokie zastosowanie wynika z doskonałych parametrów samego kleju. Dzięki rewelacyjnemu przenoszeniu obciążenia przez cała powierzchnię klejącą, można liczyć na równomierne rozłożenie naprężeń. Klej stosowany jest także do uszczelniania szczelin, dzięki czemu z wybranych konstrukcji nie wydobywa się ciecz i gazy.

Dlaczego warto?

Profesjonalny klej metakrylowy zapobiega korozji kontaktowej. Wynika to oczywiście z doskonałych parametrów izolujących. Klej nie ma nawet najmniejszego wpływu na poszczególne powierzchnie. Dzięki niemu można uniknąć odbarwienia i odkształcania się klejonych elementów.

Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że klej metakrylowy utwardza się na zimo, co bez wątpienia jest jedną z jego największych zalet. Maksymalna wytrzymałość funkcjonalna uzyskiwana jest w bardzo krótkim czasie. Kleje na bazie modyfikowanego metakrylanu metylu są bardzo wytrzymałe i nawet po wielu latach użytkowania są w stanie pochwalić się swoimi drogocennymi właściwościami.

Największe atuty

Kleje metakrylowe są bardzo wygodne w stosowaniu, dlatego też doskonale sprawdzą się nawet przy bardzo skomplikowanym montażu. Kleje doskonale łączą różnorodne metal i aluminium, a co najważniejsze nie ma potrzeby stosowania primera.

Po utwardzeniu można liczyć na wysoką odporność nie tylko na uderzenia, ale również na wstrząsy i duży nacisk. Jeżeli chodzi o wytrzymałość na rozciągania to wynosi ona około 70%. Jest to bardzo dobry parametr zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku. Oryginalne kleje metakrylowe bez żadnego większego problemu można wykorzystać także do wypełniania szczelin. W tym przypadku warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że szczeliny mogą mieć maksymalnie 25 mm. Poszczególne kleje mogą nieco różnić się między sobą, dlatego też najlepiej przed użyciem dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi.