Skip to content Skip to footer

Jak zadbać o właściwe oświetlenie pokoju

Światło, zarówno to naturalne jak również sztuczne odgrywa ważną rolę w naszym życiu. To właśnie dzięki niemu możemy patrzeć na świat, oceniać kształty przedmiotów, ich wymiary, a także oceniać odległości i poruszać się.

Odpowiedni jego poziom jest czynnikiem bardzo ważnym dla naszego wzroku. Zarówno zbyt mało jak również zbyt dużo światła może powodować pogorszenie wzroku a także takie dolegliwości jak bóle głowy czy też zmęczenie. To właśnie dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom oświetlenia.

Biorąc pod uwagę oświetlenie sztuczne należy wymienić oświetlenie główne oraz elementy oświetleniowe. Oświetlenie główne to lampy zamieszczone pod sufitem lub na ścianach stanowiące podstawowe, sztuczne źródło światła. Wykorzystywane jest ono wtedy, gdy oświetlenie naturalne jest niewystarczające. Może to więc być pora wieczorna i nocna, zachmurzenie czy też brak dostępu pomieszczenia do światła naturalnego. W zależności od zapotrzebowania pomieszczenia i jego użytkowników na światło powinna być dobierana jego moc. Oświetleniem uzupełniającym mogą być różnego rodzaju lampy podłogowe, biurkowe itp. Stanowią one sposób na doświetlenie konkretnych fragmentów pomieszczenia. W zależności od ich używania pozwalają na lepsze oświetlenie pomieszczeń lub zastąpienie na daną chwilę oświetlenia głównego.

Najważniejszą i najzdrowszą formę oświetlenia stanowi światło naturalne. Jego dostępność jest jednak uzależniona od długości dnia (a więc od położenia geograficznego i pory roku). Aby jak najefektywniej je wykorzystać stosuje się takie rozwiązania jak duża ilość okien o znacznych rozmiarach lub też świetliki sufitowe. To drugie rozwiązanie jest możliwe jedynie dla najwyższych kondygnacji budynku. W związku z brakiem ciągłego do niego dostępu światło naturalne nie może funkcjonować jako jedyna forma oświetlenia i musi być uzupełniana światłem sztucznym.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Spokko.pl