Skip to content Skip to footer

Zastosowanie cyny w przemyśle

Cyna posiada wiele praktycznych właściwości. Powszechnie kojarzona jest zastosowaniem lutowniczym, jednak może być używana w różnych dziedzinach technologicznych i gospodarczych. Cyna przydaje się nawet w przemyśle spożywczym, ponieważ posiada silne właściwości antykorozyjne.

Z tego względu wykorzystuje się cynę np. do produkowania puszek różnego typu, które mogą służyć do przechowywania żywności oraz napojów. Dlatego nie warto wyrzucać zużytych przedmiotów zawierających ten metal. Lepiej oddać je na złom cyny lub odwiedzić zajmujący się surowcem takim jak cyna skup.

Cyna w przemyśle elektronicznym

Największy obszar zastosowania cyny dotyczy przede wszystkim szeroko pojętego przemysłu elektronicznego. W połączeniu z innymi metalami cyna charakteryzuje się idealnym przewodnictwem elektrycznym. Cechuje się również bardzo niską temperaturą topienia, dzięki czemu może być wykorzystywana jako surowiec do tworzenia połączeń między obwodami elektronicznymi i elektrycznymi, czyli lutów.

Cyna bardzo często łączy ze sobą miedź i srebro. Tak przygotowane połączenie skutkuje nie tylko bardzo dobrym przewodnictwem, ale również charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Zużytych elementów łączy i przedmiotów elektronicznych zawierających cynę nie powinno się wyrzucać. Lepiej skontaktować się z dowolnym skupem cyny i odsprzedać zalegający w wielu miejscach złom cyny.

Właściwości antykorozyjne

Zastosowanie cyny w przemyśle jest bardzo szerokie również z uwagi na jej niezwykłe właściwości antykorozyjne. Z tego powodu już w średniowieczu używano cyny do powlekania rozmaitych naczyń, garnków oraz wielu innych artykułów niezbędnych do codziennego użytkowania. Proces powlekania jest bardzo prosty, ponieważ w stanie ciekłym na trwałe przywiera do powierzchni ze stali.

Dlatego warto odwiedzić przyjmujący towary zawierające składnik taki jak cyna skup. Złom cyny może zostać wykorzystany powtórnie w zupełnie nowych celach. W czasach współczesnych powtórne zastosowanie cyny następuje np. w procesie naprawczym nadwozi samochodowych oraz innych części pojazdów.

Inspiracją dla artykułu była działalność skupu cyny http://www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu.