Pewnie każdy z nas wie, czym jest stołek zwany także taboretem. Jeszcze kilkanaście lat temu ten mebel był nieodłącznym elementem każdej polskiej kuchni. To on służył do siedzenia przy kuchennym, roboczym stole. Dziś stołek raczej kojarzony z szarością i ubogością PRL-u został wyparty przez krzesła.
Stary taboret, z którego odpada już farba być może stoi nadal w kącie kuchni albo zbiera się na nim kurz w piwnicy. Współczesne wzornictwo nigdy jednak nie zrezygnowało ze zwyczajnego taboretu. Efekty prac dzisiejszych projektantów pokazują jak zachwycająco oryginalny potrafi być ten prymitywny mebel. Przy czym funkcjonalność jest jego nieprzemijającą cechą. Dlatego też taborety kuchenne nigdy nie zniknęły z wnętrzarskiego krajobrazu.
Stołki i ich szeroka funkcjonalność
Jest to dla nas oczywiste na czym polega praktyczność stołka czy taboretu kuchennego. Ten niepozorny mebel nie zajmuje wiele miejsca. Można na nim szybko przycupnąć. Dzięki niemu możemy łatwo zaoferować dodatkowe siedzenie, gdy jest taka potrzeba. Na stabilny stołek można ‘wskoczyć’, kiedy potrzebujemy czegoś z najwyższej półki w szafce kuchennej. Składane stołki można zabierać w podróż, na kempingi albo na łowienie ryb. Niektóre taborety kuchenne są teraz projektowane tak, by można je było składać jeden na drugi. W ten sposób kilka stołków zajmuje tyle miejsca, co jeden. Jest to niesamowicie praktyczne rozwiązanie. Wreszcie, subtelnej konstrukcji stołków używa się także zamiast ław kawowych, stolików kanapowych. Stołki występują także w roli stolików nocnych.
Funkcja stołka kiedyś
Aż trudno uwierzyć, że w swojej oryginalnej wersji stołek był zarezerwowany tylko dla wyżej urodzonych obywateli, notabli, dostojników, a nawet dla władców. Podczas, gdy rządzący siedział na stołku, inni wokół musieli stać. Siedzenie na małym meblu było wyznacznikiem statusu i pozycji społecznej. Pierwszy taki szczególny taboret to było krzesło kurulne. Siedzisko tego stołka miało przepiękne zdobienie, a jego drewniane nogi w kształcie litery S były składane. Stołki były bardzo popularne na dworze króla Francji Ludwika XIV. Sam król zasiadał na tronie. Natomiast wysoko urodzone damy, księżne otrzymywały właśnie barokowo dekorowane taborety, aby spocząć w obecności władcy. To właśnie z Francji wywodzi się druga nazwa stołka: taboret, od francuskiego słowa ‘tabour’, czyli bęben, który przypominał budowę siedziska.