Skład opału (np. skład węgla, skład ekogroszku) oferuje nam zwykle niższe ceny, a co za tym idzie, niestety nie zawsze z ceną idzie jakość produktu. Materiał złej jakości nie będzie się dobrze palił, do ogrzania domu zużyjemy jego większe ilości niż standardowo, tak więc choć będzie kupiony po niższej cenie, to w ostateczności na tym stracimy. Dlatego tak ważne jest kupowanie opału z zaufanych źródeł. Jeżeli skład węgla czy innego materiału jest mało znany lub oferuje śmiesznie niskie ceny, lepiej omijamy go szerokim łukiem.
Co nam oferuje skład opału?
Choć tradycyjny skład opału kojarzy się np. z węglem, to w miejscu tym często dostaniemy również innego rodzaju materiał grzewczy. Wiele firm rozszerza swoja działalność i oprócz węgla oferuje również bardzo popularny ekogroszek, groszek, miał węglowy, koks, brykiet czy inne kruszywa. Dobry sprzedawca w ofercie ma też usługi transportowe, dzięki czemu nie musimy się martwić, jak dostarczymy zakupiony opał do domu. Zazwyczaj też w ramach zakupu, sprzedawcy z transportem, oferują nam dużo niższe ceny niż wynajem dostawy z innej firmy (np. z firmy typowo transportowej).
Od czego zależy rodzaj materiału?
Rodzaj kupowanego materiału opałowego np. węgla, w głównej mierze zależy od dwóch ważnych czynników: a mianowicie od rodzaju pieca, w którym będziemy palić, a także od zasobności naszego portfela. Pamiętajmy, że każdy rodzaj opału ma inną cenę, dlatego jeszcze przed zakupem czy budowa domu, warto najpierw zastanowić się jakim opałem chcemy go ogrzewać. Od tego uzależniony będzie zakup odpowiedniego pieca grzewczego, a później oczywiście samego materiału.
Skład węgla i innych materiałów
Węgiel wraz z ekogroszkiem zaliczany jest do materiałów opałowych, które zapewniają komfort cieplny za bardzo niską cenę. Tak więc nic dziwnego, że od kilku lat niezwykle dynamicznie rozwija się rynek nowoczesnych urządzeń grzewczych, które spalają właśnie węgiel i ekogroszek. Pamiętajmy jednak, że wysoka sprawność pieca węglowego zależy nie tylko od jego jakości, ale również od rodzaju węgla, jakim palimy. Ekogroszek to bardzo popularne paliwo stałe, które uzyskiwane jest w procesie mielenia węgla kamiennego lub ewentualnie węgla brunatnego. Ekogroszek jest typem węgla opałowego, który bardzo często stosowany jest w piecach z tzw. automatycznym podajnikiem. Tego typu piece świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie np. całodobowa obsługa kotła grzewczego staje się bardzo uciążliwa lub wymagałaby zatrudnienia np. etatowego pracownika.