Skip to content Skip to footer

Metale szlachetne

Metale szlachetne mają specyficzne właściwości i cechują się szerokim zastosowaniem. Jakie mają cechy? Co je wyróżnia?

Zastosowanie metali szlachetnych

Metale szlachetne znajdują zastosowanie przed wszystkim w przemyśle, branży chemicznej i fotograficznej. Srebro jest wykorzystywane do produkcji błon światłoczułych, natomiast złoto wykorzystuje się w produkowaniu barwników. Jeśli chodzi o platynę – znajdziemy ją na szeroką skalę w przemyśle elektrycznym i laboratoryjnym. Z platyny wykonuje się specjalistyczne przyrządy i różnorodne styki elektryczne. W punktach skupu metali można pozbyć się zużytego sprzętu, który zostanie poddany procesowi odzyskiwania.Od setek lat zastosowanie metali szlachetnych występuje także w jubilerstwie. Tutaj najczęściej wykorzystuje się srebro, złoto, czy też platynę. Warto pamiętać o recyklingu, gdyż zasoby metali są dosyć ograniczone.

Skup srebrnych sztućców

Jeśli posiadamy srebrne sztućce, których już nie używamy, warto pomyśleć o oddaniu ich do odpowiedniego punktu, jakim jest skup srebrnych sztućców. To pozwoli na zarobienie paru groszy, a dodatkowo wpłynie na ochronę naszego środowiska – wpływając na opóźnienie związane z wyczerpaniem złóż metali szlachetnych. Można także pozbyć się innych bezużytecznych przedmiotów, biżuterii, zegarków i tym podobne. Większość punktu skupu podkupuje właśnie produkty z platyny, srebra i złota. To korzyść dla obu stron – sprzedający zarabia pieniądze, natomiast kupujący przerabia przedmioty, które następnie sprzedaje lub odzyskuje metale szlachetne.

Platyna cennik

Aktualny kurs platyny można sprawdzić na różnych stronach internetowych. Platyna jest jednym z cennych metali inwestycyjnych – cieszy się zainteresowaniem inwestorów. To jeden z najdroższych metali, co stanowi dość bezpieczną inwestycję. Opcje inwestycji są następujące;

– kupno papierów wartościowych, które mają zabezpieczenie w platynie,
– kupno akcji kopalń wydobywających ten metal,
– kupno fizycznej platyny.

Kupno platyny wiąże się ze sporymi kosztami, jednak odsprzedaż nie powinna stanowić problemu. Każdego dnia następują wahania cenowe, a zakup platyny powinni rozważyć raczej doświadczeni inwestorzy, którzy mogą przeczekać ewentualny spadek ceny. Ważne, aby na bieżąco obserwować kwestię z zakresu „platyna cennik”, aby uniknąć strat.