Skip to content Skip to footer

Kiedy stosujemy żarówki E14?

Jeśli dawno nie wymienialiśmy oświetlenia w domu, ale dokupiliśmy małą lampkę, rozmiar jej żarówki może nas zaskoczyć. Prawie na pewno będzie to E14 – popularny gwint, stosowany w wielu nowoczesnych projektach lamp otwartych, kinkietów i lampek nocnych. Czym wyróżnia się ta żarówka i jakie jej typy możemy spotkać w sklepach?

Żarówki E14 – mały gwint, setki możliwości

To żarówki o gwincie Edisona, podobnie, jak niegdyś popularniejsze e27, ale różnią się od nich mniejszą średnicą gwintu. Wynosi ona 14mm, dzięki czemu taką żarówkę dopasujemy bez problemu do wszystkich opraw wymagających tego gwintu.

Żarówki e14 stały się w ostatnich latach bardzo popularne, a producenci prześcigają się tu w projektowaniu coraz bardziej intrygujących designów.

Żarówka tradycyjna czy LED?

Warto tu podkreślić, że na rynku znajdziemy zarówno żarówki E14 LED, jak i klasyczne żarówki o tym kształcie gwintu. Ponieważ jednak w wielu nowoczesnych domach zapanował uniwersalny zwyczaj stosowania LEDów, to właśnie wśród nich spotkamy najwięcej ciekawych kształtów żarówek.

Jeśli mamy otwartą lampę i chcemy, by żarówka robiła wrażenie nie tylko z powodu odcienia, warto zdecydować się na wersję LED. Odniesiemy przy tym także dodatkowe korzyści w postaci oszczędności prądu.

Żarówki z fantazją – rodzaje żarówek E14

Jak wspomnieliśmy, żarówki z tym gwintem często mają nietypowe kształty, kolory albo design. Dzięki temu mogą one stać się pełnoprawną ozdobą świetlną i zająć pozycję, która w aranżacji była niegdyś zarezerwowana tylko dla lamp.

Kupując taką żarówkę, możemy wybrać dużą i okrągłą, która przyciągnie uwagę gości, albo żarówkę z mlecznego szkła, roztaczającą ciepły krąg światła.