Skip to content Skip to footer

Jak dobrać lampę do rozmiaru pomieszczenia?

Przytulne wnętrza wymagają umiejętnie rozplanowanego oświetlenia. Ważne jest zarówno dobre zaplanowanie światła naturalnego, jak i sztucznego. Za ich pomocą można kształtować przestrzeń, a także zauważalnie zmieniać jej skalę. W nowoczesnych domach lampy pokojowe nie są traktowane wyłącznie jako ozdoby wnętrza. Bardzo istotne jest również, co oświetlają.

Oświetlenie w małych wnętrzach

Jest to szczególnie ważne w niewielkich domach, które wymagają dobrego zagospodarowania każdego centymetra powierzchni. Dlatego w takim wypadku najlepiej zredukować liczbę źródeł światła, a postawić na najbardziej funkcjonalne przykłady lamp pokojowych. Światło może z powodzeniem wydobywać się z podwieszanego sufitu, gdzie umieścić można lampy żyrandole. W ten sposób pomieszczenia wydawać będą się bardziej przestronne i wyższe. Lampy żyrandole mogą podświetlać duże płaszczyzny, co ogranicza wydobywanie światłem kontrastujących detali otoczenia. Jeżeli jednak jakiś element ma być zaakcentowany, najlepiej zdecydować się na tylko jeden oświetlony w ten sposób obszar.

Światło w dużych przestrzeniach

Nieco inaczej sprawa w przypadku dużych i otwartych przestrzeni. W takim miejscu lampy pokojowe mogą tworzyć bardzo mocne kontrasty pomiędzy cieniem oraz światłem. Wszystkie lampy pokojowe powinny być rozmieszczone w taki sposób, żeby światło mogło podkreślić najbardziej interesujące detale. Za pomocą oświetlenia załamań, szczelin czy nisz, wydobyć można wiele delikatnych i estetycznych faktur, wzorów oraz kolorów. Na dużych i funkcjonalnych przestrzeniach światło może być podzielone na strefy. W ten sposób salon, kuchnia i jadalna staną się jednym pomieszczeniem, posiadającym wspólny sufit oraz taką samą posadzkę. Można w nich porozmieszczać np. lampy żyrandole, które będą wyodrębniać z przestrzeni poszczególne funkcje wszystkich tych stref.

Wybór oświetlenia

Przed zakupem lamp pokojowych ze strony http://lampykemar.pl/ warto zwrócić uwagę na ich wymiary oraz tworzywo, z którego zostały wykonane, a także rodzaj emitowanego światła. Najlepiej dobrać np. lampę żyrandol do wielkości salonu. Jeżeli wybrana zostanie zbyt duży lub za mały model, może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu i dawać nieodpowiednią ilość światła. W niskich wnętrzach najlepiej sprawdzi się lampa pokojowa wisząca na niskim sznurze. Natomiast do wysokich lepiej szukać odpowiedniego egzemplarza pośród wielopunktowych lamp żyrandoli. Przy zakupie warto pamiętać o zwróceniu uwagi na to, w jakim kierunku pada światło emitowane przez lampę. Duże znaczenie ma także jego intensywność.