Zakup węgla na opał wbrew pozorom wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Oferta na rynku jest bardzo szeroka, a ceny węgla detaliczne mogą znacznie się różnić. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, dlaczego warto postawić właśnie na węgiel workowany i jakie są jego największe atuty.
Jakie korzyści?
Węgiel w workach jest o wiele wygodniejszym rozwiązaniem, niż ten kupowany luzem, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z jego dobrodziejstwa. Węgiel pakowany jest zazwyczaj w 25 kilogramowe worki, dzięki czemu łatwo obliczyć ile zużyło się węgla w danym sezonie grzewczym albo ile trzeba jeszcze go dokupić. Sporą zaletą węgla workowanego jest także to, że można szybko przenieść go do kotłowni, bez potrzeby korzystania na przykład z wiader albo taczki.
Jaki węgiel workowany wybrać?
Najlepszym wyborem jest oczywiście węgiel zapakowany w foliowych workach. Największą zaletą foliowanych worków jest to, że bez żadnego większego problemu worki z węglem mogą być składowane na zewnątrz. Węgiel w workach może być składowany bezpośrednio na palecie, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo cennego miejsca. Jedną z największych wad węgla luzem jest to, że w domowych warunkach niestety nie można go samodzielnie zważyć, dlatego też trzeba liczyć na uczciwość sprzedawcy. Ceny węgla detaliczne luzem niestety często są zawyżane, dlatego też wzrasta cena węgla w przeliczeniu na jeden kilogram.
Szeroka dostępność i duży wybór
W Polsce jest bardzo wiele rzetelnych firm, które oferują wysokiej jakości węgiel workowany z dostawą bezpośrednio do klienta. Zamówić można nie tylko workowany węgiel kamienny, ale również węgiel brunatny i koks. Jak wspomniano powyżej warto postawić na węgiel zapakowany w foliowych workach, które posiadają specjalny system mikowentylacji. To właśnie ten system zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki wysokiej jakości workom nie ma nawet najmniejszego ryzyka, że węgiel zwietrzeje albo zawilgotnieje.
Co warto wiedzieć?
Opał workowany jest bardzo dobrą inwestycją, ale tylko wtedy, gdy zamawiamy do z rzetelnego i sprawdzonego źródła. Uważać należy przede wszystkim na rosyjski węgiel, który co prawda jest tańszy, ale jego kaloryczność pozostawia wiele do życzenia. Polski węgiel jest zawsze lepszym wyborem niż ten sprowadzany zza wschodniej granicy.