Skip to content Skip to footer

Idealne prześcieradło, czyli jakie?

Wybór właściwego prześcieradła nie jest łatwy. Producenci prześcigają się w nowych propozycjach – różne materiały, wymiary i wzory. Każde prześcieradło jest na swój sposób piękne i oryginalne. Każde ma swoje zalety i wady. Ciężko jest, więc znaleźć to jedno właściwe. Jakie jest idealne prześcieradło?

Dobrze dopasowane

Bardzo ważne są wymiary prześcieradeł. Powinny być dobrze dopasowane do powierzchni materaca. Wtedy nie marszczą się i nie podwijają. Prawidłowo dobrane prześcieradło nie spada z materaca, ale po prostu trzyma się go ściśle. Dobre dopasowanie oznacza też, że wzór prześcieradła powinien współgrać z resztą pościeli. Czasami, można kupić pościele, które zostały specjalnie dobrane do kompletu pościeli. Taki wybór to pewniak. Nie ma jednej drogi jeśli chodzi o dobór wzoru. Prześcieradło może być dopasowane kolorystycznie do pościeli, ale bez żadnego wzoru. Może też być wykonane z dokładnie tego samego materiału co pościel. Wtedy całość wygląda niezwykle spójnie i nie można mieć wątpliwości, że jest to komplet. W hotelach, stawia się przede wszystkim na odcienie bieli. Najlepiej widać na nich ewentualne zabrudzenia. Czyste prześcieradła mogą być traktowane jako prawdziwa wizytówka miejsca na nocleg.

Wygodne

Wymiary prześcieradeł są ważne, ale jeszcze ważniejsze jest wygoda jaką daje prześcieradło na materac. Latem powinno przyjemnie chłodzić skórę i dawać jej wytchnienie od letniego upału. Zimą – powinno delikatnie ogrzewać. Ważne jest by było wykonane z materiałów, które nie uczulają i nie powodują podrażnień. To szczególnie ważne dla osób o wrażliwej skórze, która wymaga specjalnej troski. Należy też pamiętać o tym wybierając prześcieradło na materac dla niemowlaka lub noworodka.

Łatwe w konserwacji

Może nie być to oczywiste, ale o idealne prześcieradło łatwo się dba. Wystarczy wrzucić je do pralki, by wyglądało świetnie. Niektóre materiały muszą być pasowane by wyglądały dobrze. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli prześcieradło ma większy rozmiar. Materiał, który ma cztery metry kwadratowe (200×200) jest bardzo ciężko zmieścić na jakiejkolwiek desce do prasowania. Ważne jest też, by materiał prześcieradła nie miał żadnych specjalnych wymagań pod względem temperatury prania. Tylko w takim wypadku, będzie można prać je razem z ręcznikami lub pościelą.