Skip to content Skip to footer

Jak wybrać krzesła do jadalni?

Wystarczy odwiedzić pierwszy z brzegu sklep z krzesłami, żeby wpaść w panikę. Opcji jest tak wiele, że wybór krzeseł do jadalni jest po prostu bardzo trudny! A to ważna decyzja, która nie tylko będzie miała wpływ na aranżację mieszkania, lecz także zaważy na komforcie twoim i twoich gości. Co wziąć pod uwagę, wybierając krzesła do jadalni?

Materiał a styl mieszkania

Pierwszą i chyba najważniejszą decyzją, którą trzeba podjąć jest wybranie materiału, z którego będą zrobione krzesła. Ma to być drewno lub drewno gięte? A może skóra lub tworzywo sztuczne? Ślicznie wyglądają także krzesła obite tkaniną o ciekawej fakturze. Ta decyzja powinna być uzależniona od sposobu aranżacji pomieszczenia i jego funkcjonalności.

Meble drewniane zawsze ładnie wyglądają i wbrew pozorom nadają się nie tylko do klasycznych wnętrz. Oczywiście tam są obowiązkowe, ale w bardziej nowoczesnych czy w ciągle szalenie modnym stylu shabby chic także się sprawdzą, zwłaszcza te lżejsze, lekko ażurowe modele. Meble tapicerowane są ostatnio bardzo popularne. Żeby się o tym przekonać wystarczy odwiedzić dowolny sklep z krzesłami – liczba modeli jest naprawdę ogromna, wspaniale pasują do klasycznych wnętrz. Natomiast skóra, materiał sztuczny i aluminiowe lub drewniane nóżki – to przepis na krzesła do minimalistycznego wnętrza.

Funkcjonalność krzeseł

Model warto dobrać także pod kątem funkcjonalności. Dla przykładu: krzesła tapicerowane są bardzo atrakcyjne, ale warto pamiętać, że chętnie się brudzą więc w pomieszczeniu połączonym z kuchnią nie są najszczęśliwszym wyborem.

Osoby mające dzieci nie powinny wybrać ciężkich, drewnianych krzeseł, które trudno jest odsunąć od stołu, a właściciele małych mieszkań z pewnością powinni zrezygnować z krzesełek z podłokietnikami, które zajmują bardzo wiele miejsca. Należy zwrócić uwagę także na wymiary krzesła – czy siedząc na nim można swobodnie wsunąć nogi pod blat stołu. Odwiedzając sklep z fotelami i meblami pokojowymi warto mieć przy sobie miarkę i spisane wymiary stołu, by dobrze dopasować wielkość krzeseł.

Droższe czy tanie krzesła

Wybór krzeseł do jadalni jest trudny także ze względu na cenę. Bardzo wiele modeli, zwłaszcza tych stylowych lub designerskich potrafi naprawdę sporo kosztować. Jeśli jednakże nie chcesz wydawać pensji na komplet krzeseł, możesz poszukać tańszych odpowiedników.

Wbrew pozorom tanie krzesła nie oznaczają niskiej jakości. Każdy sklep z fotelami i krzesłami oferuje kilka mniej kosztownych modeli, które nadal będą trwałe i będą pięknie wyglądać. Oczywiście czasami oznacza to kompromis – na przykład zwykłe drewno zamiast giętego – ale na krzesłach da się zaoszczędzić bez wielkich wyrzeczeń.