Skip to content Skip to footer

Jakie wybrać okna przesuwne?

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest znaleźć nowe mieszkania, w których na parterze zabrakłoby wielkich okien tarasowych. Duże przeszklenia są bardzo modne, dlatego też warto dowiedzieć się na jakie okna przesuwne warto postawić i na które elementy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.

Niezawodne okucia

Przy dużych oszkleniach bardzo ważną rolę odgrywają okucia, dlatego też warto postawić na sprawdzone i wytrzymałe rozwiązania. Godne uwagi są przede wszystkim stalowe elementy, które umożliwiają poruszanie się skrzydeł okiennych. Okucia montuje się zazwyczaj na obwodzie ościeżnic.

Nowoczesne okna przesuwne są w chwili obecnej najlepszą alternatywą dla tradycyjnych okien rozwieralnych. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest przede wszystkim to, że można pozwolić sobie na nieco większe wymiary skrzydeł oraz bardzo prosty i wygodny sposób otwierania. Poszczególne skrzydła po otwarciu nachodzą na siebie, dzięki czemu zajmują bardzo niewiele miejsca.

Szeroka oferta okien przesuwnych

Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej bardzo wiele modeli okien przesuwnych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Największym zainteresowaniem cieszą się skrzydła okien przesuwnych, które poruszają się jedynie na boki. Nowością na rynku są drzwi uchylno-przesuwne, które można nie tylko przesuwać, ale również uchylać. Jest to idealny wybór dla tych osób, które często wietrzą pomieszczenia.

Czy duże skrzydła okienne są dobrym rozwiązaniem?

Jak wspomniano powyżej dzięki oknom przesuwnym można śmiało skorzystać z dobrodziejstwa znacznie większych wymiarów pojedynczego skrzydła, które są niemożliwe do uzyskania w przypadku zwykłych okien rozwieranych. Okna przesuwne mogą osiągnąć nawet do 300 cm szerokości oraz 280 cm wysokości.

Sporą zaletą nowoczesnych okien przesuwnych jest także to, że nie ma ryzyka, że będą one szarpane na przykład pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Większość okien przesuwnych składa się tak naprawdę z części przesuwanej i specjalnego skrzydła stałego, którego nie da się otworzyć (tzw. fiksa).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm