Skip to content Skip to footer

Żyrandole do klasycznych i nowoczesnych wnętrz

Obecnie piękne oraz bardzo często okazałe lampy żyrandole oraz kinkiety znajdują się niemalże w każdym pomieszczeniu. Jeśli są one gustownie dobrane do wnętrza, to wówczas potrafią dodać niesamowitego uroku każdej jadalni, kuchni czy sypialni. Poza funkcją dekoracyjną zadaniem każdej lampy jest dostateczne oświetlenie po zmroku każdego pomieszczenia.

Żyrandole pokojowe dziś, a dawniej

Żyrandole były używane od dawien dawna. Niemniej kiedyś okazałymi żyrandolami na których to znajdowały się woskowe świece mogli pochwalić się tylko arystokratyczni właściciele dworków czy okazałych pałaców.

W średniowieczu żyrandole znajdowały się w zamkach, kościołach oraz klasztorach, a ich priorytetowym zadaniem było doświetlanie poszczególnych komnat. Oświetlenie znajdujące się w kościołach zazwyczaj miało wygląd drewnianego krzyża, na ramionach którego znajdowały się woskowe świecie.

Dziś poszczególne lampy pokojowe są dostępne w niezwykle ciekawych kształtach i pełnią rolę nie tylko oświetleniową, lecz także dekoracyjną. Najczęściej poszczególne żyrandole lampy są mocowane do sufitu, a kinkiety na ścianie.

Żyrandole pokojowe idealne do każdego wnętrza

Odpowiednio dobrane oświetlenie powinno nie tylko dostatecznie doświetlić wnętrze, lecz także pięknie się prezentować oraz dodawać każdemu pomieszczeniu niezwykłego uroku oraz klimatu.

Oświetlenie powinno być zawsze odpowiednio dobrane do wielkości wnętrza. Podczas doboru żyrandoli czy lamp, które to mają znajdować się w większych salach, należy zawsze wybrać takie, które to są wyposażone w większą ilością źródeł światła. W dużych pomieszczeniach można też pozwolić sobie na powieszenie kilku okazałych żyrandoli. Natomiast w niewielkich, prywatnych wnętrzach na przykład w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym wystarczy jeden żyrandol wyposażony w kilka źródeł światła.

Niezwykle ważne są także walory estetyczne. Każdy żyrandol powinien bowiem doskonale komponować się z całym wnętrzem oraz stanowić harmonijną spójność. Dziś w szerokiej ofercie wielu sklepów znajdują się niezwykle piękne żyrandole oraz lampy pokojowe utrzymane zarówno w klasycznej stylistyce, które to idealnie pasującą do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym bądź retro, jak również lampy bardziej designerskie o minimalistycznych oraz geometrycznych kształtach, które to świetnie komponują się z wnętrzami urządzonymi w stylu nowoczesnym oraz skandynawskim.