Skip to content Skip to footer

Jak wybrać odpowiednią niszczarkę do dokumentów?

Niszczarka może przydać się wszędzie tam, gdzie przechowywane są jakiekolwiek wrażliwe dokumenty, a to znaczy, że warto mieć ją nawet we własnym domu. A w jaki sposób ją wybrać? Jak znaleźć taki sprzęt, który bez trudu poradzi sobie z niszczeniem dokumentów i zawsze będzie pracować sprawnie?

Niszczarki domowe

Jeżeli niszczarka ma być przeznaczona do użytku domowego, spokojnie można pozwolić sobie na zakup prostszego i zarazem tańszego sprzętu. Raczej i tak domownicy nie będą z niej korzystać codziennie. W tym przypadku warto więc sięgnąć po poręczne i kompaktowe urządzenie o wolniejszym trybie pracy.

Akurat po takie niszczarki każdy powinien bez oporu sięgnąć, bo nie są one drogimi sprzętami. Najprostsze kosztują często mniej niż sto złotych i są dostępne nawet w hipermarketach. Dzięki nim takie sporadyczne Niszczenie dokumentów stanie się znacznie prostsze.

Niszczarki dla małych i średnich firm

Szukając odpowiedniego sprzętu do niszczenia dokumentów dla własnej firmy, należy położyć szczególny nacisk na kwestie bezpieczeństwa, czyli na to, by niszczarka posiadała blokadę zapobiegającą zacięciom oraz dodatkową funkcję „safety lock”, która sprawi, że urządzenia nie będzie dało się włączyć „z przypadku”.

Niszczarka firmowa, z której będzie korzystać przynajmniej kilka osób, powinna być też bardziej wydajna od tej domowej. Warto więc sprawdzić, ile kartek jest ona w stanie zniszczyć w jednym czasie oraz jakie elementy można do niej wkładać (niszczarki radzą sobie nie tylko z dokumentami, ale też i płytami bądź kartami kredytowymi).

Niszczarki dla dużych firm

W przypadku dużych firm niszczenie dokumentów jest oczywiście jeszcze bardziej skomplikowane. Większe przedsiębiorstwa od razu powinny więc zainwestować w te najbardziej specjalistyczne i – niestety – najdroższe sprzęty, które będą dobrze przygotowane do ciągłej intensywnej pracy.

Dobra niszczarka dla dużej firmy powinna umożliwiać usuwanie więcej niż dwudziestu dokumentów w jednym czasie. Taki sprzęt to spory wydatek. Najbardziej specjalistyczne niszczarki mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.