Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór oświetlenia awaryjnego nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wiedzieć, jakie aspekty powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czym dokładnie musi cechować się wysokiej jakości lampa awaryjna?
Dlaczego oświetlenie awaryjne jest potrzebne?
Podczas projektowania budynku, w którym będą przebywali ludzie, trzeba pamiętać o oprawach awaryjnych. Należy mieć świadomość, że znajdują one zastosowanie w trakcie ewakuacji budynku. Mogą oświetlić drogę ucieczki. Godny uwagi jest fakt, że w znacznej większości przypadków montowane są w pobliżu wyjść, w wąskich przejściach czy na korytarzach.
Ich głównym celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa, a także stworzenie właściwych warunków widzenia. Użytkownicy powinni mieć możliwość swobodnego poruszania się w przypadku zaniku napięcia. Ponadto ich celem jest przeciwdziałanie ewentualnego powstania paniki w trakcie ewakuacji.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Nikogo nie powinien dziwić fakt, że wymogi, które są stawiane oświetleniu awaryjnemu są znacznie wyższe niż standardowym lampom. Warto wiedzieć, że muszą one posiadać właściwe certyfikaty i spełniać liczne normy.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że awaryjne oprawy muszą systematycznie przechodzić naprawy i konserwacje. W Polsce najbardziej istotną normą związaną z oświetleniem awaryjnym jest PN-EN 1838:2005.
Jakie cechy powinna posiadać Lampa awaryjna?
Jak wiadomo zadaniem drogi ewakuacyjnej jest zagwarantowanie możliwości bezpiecznego opuszczenia danego budynku w przypadku odcięcia głównego zasilania. Jej początkiem jest oczywiście miejsce, w którym w danym momencie znajdują się osoby zagrożone.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że oświetlenie strefy otwartej ma na celu zapobiegnięcie panice. Ponadto jej zadaniem jest bezpieczne przemieszczenie się ludzi do drogi ewakuacyjnej. W najprostszym możliwym ujęciu jest punktem, z którego droga ewakuacyjna będzie w pełni widoczna.