Skip to content Skip to footer

Jaki materiał na poduszkę dekoracyjną?

Poduszki dekoracyjne mają dwuczłonową budowę – tworzone są z wypełnienia (środka), otoczonego materiałową poszewką. Zewnętrzną warstwę wykonuje się w nich z przeróżnych tkanin. Często to one decydują o ostatecznej jakości i wyglądzie poduszki, dlatego warto je szczegółowo omówić, by ustalić, który typ materiału byłby najlepszy.

Poduszki bawełniane

Poszewki wykonywane są w nich z czystej bawełny, czyli stuprocentowo naturalnego materiału, pozyskiwanego z bawełnicy. Wydają się uniwersalnym wyborem, ale mają dwie wady – szybko się gniotą i mogą kurczyć się w praniu.

Zalet jest jednak znacznie więcej. Bawełnianym poduszkom dekoracyjnym na pewno nie można odmówić przyjemnej struktury, która jest tak miła w dotyku, że aż chce się na niej położyć. Naturalne włókno zapewnia im świetną przewiewność, a przy tym z łatwością daje się czyścić.

Poduszki poliestrowe

Wykonywane są z poliestru, czyli materiału syntetycznego, choć czasem bywają łączone z domieszkami tkanin naturalnych. Charakteryzuje je wysoka higieniczność oraz odporność na zagniecenia, a także bardzo niska cena (są najtańsze w swojej grupie produktów).

Wśród wszystkich tkanin poliester uchodzi jednak za coś gorszego i słabo jakościowego. Ze uwagi na to, że jest materiałem sztucznym, kiepsko radzi sobie z wentylacją, przez co nie oddycha i może przemakać. Poliester może się również elektryzować i ma nieprzyjemną w dotyku strukturę, która przypomina sztuczny plastik.

Poduszki lniane

Poszewki wytwarzane są w nich z naturalnych włókien pochodzących z lnu. Cechuje je fantastyczna struktura materiału, który jest delikatnie sztywny, dzięki czemu praktycznie nie trzeba go prasować, a do tego w ogóle się nie mechaci i nie elektryzuje. Lniane poduszki są też po prostu piękne. Idealnie odzwierciedlają urok natury.

Ich główną wadą będzie niestety wysoka cena. Za lniane poduszki dekoracyjne trzeba zapłacić kilkukrotnie więcej niż za te poliestrowe.

Poduszki satynowe

Przypominają te lniane, ale są jeszcze bardziej luksusowe, gdyż wykonuje się je z jednego z najdroższych materiałów na świecie – jedwabiu. Przepięknie błyszczą i zachwycają śliską powierzchnią. Nadają wnętrzom luksusowego i szykownego wyglądu.

Podobnie jak w przypadku lnu minusem satyny będzie jej cena. Poduszki satynowe bywają też mało praktyczne, bo ze względu na swoją gładką strukturę często ześlizgują się z kanap i łóżek.

Poduszki dekoracyjne dostępne są w ofercie vegehome.pl.