Skip to content Skip to footer

Kołdry dla alergików? Czy warto?

W czasie snu człowiek jest całkowicie bezbronny. Z tego powodu powinien zapewnić sobie jak najlepsze warunki do tej czynności. Sypialnia powinna być urządzona przytulnie, a kluczowe znaczenie w jej wnętrzu ma kołdra. Jest to tym bardziej ważne dla osób, które cierpią na alergię lub mają wrażliwą skórę.

Co to za alergia?

Uczulenie to reakcja obronna organizmu na działanie alergenów. W mieszkaniach, najbardziej dokuczliwa jest obecność roztoczy. Te małe pajęczaki powodują łzawienie oczu, kaszel, kichanie, a nawet wysypkę. Roztocza żywią się martwym naskórkiem oraz kurzem. Dlatego też doskonale czują się w pościeli. Kołdra antyalergiczna 140×200 może sobie z nimi poradzić. Umieszczone w niej włókna zapewniają właściwą cyrkulację powietrza, która niszczy warunki bytowania roztoczy.

Specjalne materiały

Kołdra antyalergiczna puchowa 140×200 wykonana jest z najwyższej jakości puchu. Gorsze jego rodzaje mogą nie być tak dobre pod tym względem. Podobnie jest ze syntetykami. Zwykłe wypełnienie z poliestru nie wstrzymuje rozwoju roztoczy. Jeżeli jednak ma ono dodatkową warstwę wykonaną z silikonu, to jest ono wspaniałą ochroną przed bakteriami i drobnoustrojami.Szczególnym wyjątkiem są kołdry z wypełnieniem z naturalnego jedwabiu. Są one bardzo drogie i uważane są za towar luksusowy, Są przyjemne dla skóry. Mają właściwości antystatyczne, więc nie przyciągają kurzu, a do tego są przyjazne dla alergików.

Co lepsze?

Wybór kołdry uzależniony jest od osobistych upodobań. Kołdry antyalergiczne mają różne cechy, nawet jeśli wszystkie brane pod uwagę dobrze radzą sobie z roztoczami i kurzem. Pierzyny z naturalnego puchu są stosunkowo ciężkie i bardzo ciepłe. Waga, nie idzie jednak w parze z właściwościami termoizolacyjnymi. Nie powinno się prać ich w zwykłej pralce. Dodatkowo nie można suszyć ich w automatach, a w warunkach pokojowych jest to bardzo długotrwałe i uciążliwe. Kołdry antyalergiczne powinny być regularnie prane lub spryskiwane specjalnymi środkami. Jest to niezbędne dla utrzymania ich właściwości bakteriobójczych i odpychających roztocza. Można też wybrać trudniejsze rozwiązanie i wybrać dwie osobne kołdry – cienką, syntetyczną na lato oraz grubszą, puchową na zimę. Kołdra antyalergiczna puchowa 140×200 jest zdecydowanie droższa od jej syntetycznego odpowiednika w tym samym rozmiarze, czyli kołdry antyalergicznej 140×200. Decydując się na zakup, warto mieć to na uwadze.