Skip to content Skip to footer

Modernizacja konstrukcji dachowej przy użyciu pokryć lekkich

Zmiana pokrycia dachowego wiąże się z koniecznością wymiany konstrukcji dachowej. Prowadzi to do dodatkowych kosztów i oceny stanu technicznego. Można również wykonać nowe, lekkie pokrycia zmniejszając obciążenia konstrukcji krokwi i łat.

Problemy, jakie można napotkać przy wymianie pokrycia dachowego

Stosowane wcześniej ciężkie ceramiczne dachówki nie zawsze mogą być zastąpione podobnym materiałem. W tym wypadku chodzi o stan techniczny szkieletu konstrukcji dachowej. Dodatkowo rozmieszczenie wcześniej umieszczonych łat drewnianych utrzymujących może nie być odpowiednie dla nowej dachówki. Wszystkie takie niedogodności można zniwelować, stosując lekkie nowoczesne pokrycia dachowe jakondulina. Stosując płyty onduline, można zwiększyć szczelność konstrukcji dachu bez modyfikacji istniejących elementów drewnianych.

Wygoda montażu płyt onduline jako pokrycie dachowego

Materiał, z którego wykonana jest ondulina na dach, jest wykonany z mas bitumicznych. Taki skład powoduje dużą odporność na czynniki słoneczne i zmiany temperatur. Wysoka elastyczność, jaką posiada, umożliwia niwelowanie nierówności i zmniejsza możliwość pękania powierzchni kryjącej. Po wstępnym rozłożeniu płyt można wykonywać ich montaż za pomocą gwoździ zalecanych przez producenta. Przy wbijaniu mocowań należy zwrócić uwagę, aby ondulian przylegała do łat drewnianych utrzymujących pokrycie dachowe. W przypadku wystąpienia konieczności obróbek onduline można przycinać za pomocą narzędzi ręcznych lub elektrycznych. Po cięciu krawędź płyty jest równa i chroni materiał przed rozwarstwieniem. Producenci oferują kilka kolorów płyt, aby była możliwość dopasowania ich do potrzeb konkretnej inwestycji. Dostępne są również takie elementy jak wykończenia i gąsiory dachowe. Należy sprawdzić stan układu ryien i ewentualnie przeprowadzić bieżące naprawy.

Inne prace modernizacyjne przy pomocy płyt z onduliny

Stosowana ondulina na dach może być również przeznaczone do innych realizacji związanych z ochroną budynku przed czynnikami atmosferycznymi. Dobrze sprawdza się do szybkiego zadaszenia wejścia do budynków oraz tarasów przylegających do obiektu, Dzięki niskiej wadze nie obciąża konstrukcji nośnej dachu i ścian. W ten sposób można podczas wymiany pokrycia dachowego zabezpieczyć powierzchnie narażone na wilgoć i odprowadzić dzięki temu wodę poza obrys remontowanego domu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://icmarket.pl/pl/https://icmarket.pl/pl/onduline.html