Skip to content Skip to footer

Mała architektura w ogrodzie

Kupując dom z dużym terenem zielonym, mamy możliwość zagospodarowania zieleni według własnego uznania i stworzenia wokół domu oazy spokoju, zielonej wyspy, bądź atrakcyjnego wielobarwnego ogrodu. To, jak zagospodaruje się teren zależy od jego ukształtowania, jakości gleby, zasobności portfela i przede wszystkim od wyobraźni i gustu właściciela.

Współczesne ogrody

Do przeszłości należą czasy, gdy w ogrodzie królowały plastikowe meble, a centralne miejsce zajmował grill. Współczesne ogrody mienią się kolorami, a wybór małej architektury może przyprawić o zawrót głowy. Coraz częściej też urządzenie terenu zielonego wokół domu zleca się architektom krajobrazu, którzy w sposób profesjonalny i przemyślany dobiorą rośliny odpowiednie do typu gleby, zacienienie i gustu właścicieli, wprowadzą kompozycje roślinne i zaproponują pozostałe urządzenia.

Mała architektura

Najczęstszymi meblami ogrodowymi będą oczywiście krzesła i stół z drewna, rattanu, szkła i metalu, bądź twardego plastiku imitującego drewno, oprócz nich architekt zaproponuje skrzynie na kwiaty, pergole, kamienne piece lub metalowe grille, japońskie mostki i altanki, gustowną fontannę,czy saunę ogrodową. Sauna ogrodowa to bardzo ciekawy element kompozycji ogrodowej. Sprawdzi się zarówno jako miejsce odpoczynku po męczącym dniu w pracy, da chwilę wytchnienia i relaksu. Pobyt w saunie ogrodowej cudownie odpręży i pozwoli nabyć odporności na przeziębienia, może stać się elementem domowej tradycji.

Jaka sauna ogrodowa sprawdzi się w konkretnym miejscu?

Wybór modeli saun zewnętrznych jest ogromny. Będą to zarówno sauny mokre jak i suche. Na rynku spotyka się i te na węgiel i na podczerwień. Mogą być w kształcie beczki, szafy bądź domku stylizowanego na fińską chatkę. W zależności od wielkości działki można zastosować różne rozwiązania techniczne, a firma produkująca sauny dostosuje ofertę do indywidualnych potrzeb klienta. W małym ogrodzie warto zastosować saunę typu ruska bania, która zajmuje mało miejsca, a kąpiel w niej przynosi mnóstwo radości. Mając do dyspozycji dużą powierzchnię, warto zastanowić się na postawieniem dużej wolnostojącej chatki, która pomieści jednocześnie kilka osób i stanie się atrakcyjnym sercem ogrodu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw