Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Pozwalają one na pobieranie dodatkowej energii elektrycznej, za którą nie trzeba dodatkowo płacić. Jednak decydując się na korzystanie z takich instalacji, trzeba podjąć kilka ważnych decyzji.
Jak montować panele?
Najlepiej jest decydować się na panele fotowoltaiczne na etapie budowania domu. Wówczas można mieć pewność, że nie trzeba będzie dopasowywać systemów mocowania do posiadanego w domu czy budynku dachu. Istotne wydaje się zwrócenie uwagi na systemy mocowania paneli fotowoltaicznych dzięki którym nabędzie się lepszych właściwości podczas późniejszego użytkowania. Pokrycie dachu ma tutaj również bardzo duże znaczenie.Na inne systemy mocowania paneli fotowoltaicznych należy decydować się na dachach płaskich, a inne trzeba wybierać przy dachach skośnych. Przy dachach skośnych istnieje opcja skorzystania z systemów mocowania paneli fotowoltaicznych z:
– konstrukcji pionowych,
– konstrukcji poziomych. Atutem systemu mocowania paneli fotowoltaicznych stosowanego na dachach skośnych jest to, że ma się opcje wyboru konstrukcji, które można zastosować przy dachach o różnych rodzajach pokrycia dachowego.
Mocowanie dopasowane do pokrycia dachu
Jeśli dach ma być pokryty dachówką ceramiczną, która jest bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne materiałem wówczas przy dachach skośnych konstrukcje pod panele mocowana są do krokwi za pomocą specjalnych uchwytów. Natomiast systemy mocowania paneli fotowoltaicznych do zastosowania przy blachodachówce opierają się najczęściej na szynach aluminiowych. Na dachach może być stosowana również blacha trapezowa. Do takich pokryć dachowych stosowane są specjalne szyny, które montowane będą na garbach blachy trapezowej. Przy systemach mocowania paneli fotowoltaicznych stosowanych przy dachówkach typu karpiówkowego czy łupkowego wykorzystywane są specjalne uchwyty, które pozwalają przymocować panele.
Systemy mocowania do dachów płaskich
Przy dachach płaskich ze względu na ich konstrukcję niezbędne jest zamontowanie specjalnych konstrukcji wsporczych. Pozwalają one mocować panele pod odpowiednim kątem. Uzyskany kąt musi być dopasowany do warunków, które występują w konkretnym kraju. W systemie mocowania paneli fotowoltaicznych wykonywanym w Polsce kąt taki wynosi około trzydzieści stopni.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy