Skip to content Skip to footer

Najpopularniejsze produkty oświetleniowe

Aranżowanie wnętrz straci cały sens, jeśli nie zadba się o efektowne i dobrze dopasowane oświetlenie. Blask wypełniający pomieszczenie pełni rolę nie tylko rozjaśniającą, ale tworzy również niepowtarzalną aurę i klimat. Jakie produkty sprawdzą się w tej kwestii najlepiej?

Modne żyrandole

Od dziesiątek lat najpopularniejszą formą oświetlania wnętrz były żyrandole. Są ponadczasowe i świetnie wyglądają w niemal wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej montuje się je w środkowej części sufitu. Posiadają zazwyczaj kilka żarówek, dających równomierne światło. Zwykle są nieco bardziej okazałe i wyszukane niż lampy wiszące. W sklepach z oświetleniem znajdziemy m.in. żyrandole klasyczne, nowoczesne, stylowe czy z elementami kryształowymi.

Najpowszechniejsze modele składają się z ramion, na których umocowane są klosze z żarówkami, skierowane w górę bądź w dół. Współczesne wersje mają jednak rozmaite kształty i formy, często niezwykle oryginalne. Dzięki tej różnorodności można z powodzeniem wybrać coś, co idealnie wkomponuje się w klimat mieszkania i będzie stanowiło świetną dekorację.

A może lampy?

Lampy wiszące to termin często traktowany jako synonim żyrandoli. Oba wyraz bywają używane zamiennie. Część producentów wyraźnie rozróżnia jednak oba produkty. Lampy wiszące, w przeciwieństwie do żyrandoli, mają zwykle tylko jedno źródło światła i dają raczej oświetlenie punktowe, a nie ogólne. Przyjęło się, że lampy wiszące są też nieco bardziej skromne i proste w konstrukcji, choć nie jest to regułą. Najczęściej posiadają również różnego kształtu klosze i abażury (stożkowe, owalne, okrągłe, prostokątne), wykonane z rozmaitych materiałów, choć dużą popularnością cieszą się minimalistyczne, wiszące na kablu i nieosłonięte niczym żarówki w klimacie typowo loftowym. Niemal każdy sklep z lampami oferuje bardzo szeroką gamę modeli o różnych stylach.

Wezwij fachowca

Zaletą zarówno lamp wiszących, jak i żyrandoli, jest ich wszechstronność i funkcjonalność. Pasują zarówno do mieszkań, jak i biur. Mimo że ich montaż nie jest zbyt skomplikowany, zdecydowanie zaleca się poprosić o ich zainstalowanie profesjonalistę. Zabawa elektryką, gdy nie ma się o niej dużego pojęcia, może skończyć się tragicznie. Inną kwestią jest także estetyka wykonania amatorskiego montażu. Nieumiejętne, krzywe zawieszenie lamp czy żyrandoli da brzydki efekt i zepsuje całą dekorację. W przypadku uszkodzenia któregoś z elementów wystarczy ponownie odwiedzić sklep z lampami – większość z nich oferuje możliwość dokupienia samego klosza, abażuru czy innych niezbędnych akcesoriów.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów z Kemar – żyrandole i lampy pokojowe.