Skip to content Skip to footer

Pościel z flaneli – wady i zalety

Wybór odpowiedniej pościeli to bardzo ważna kwestia, w końcu w łóżku spędzamy dużo czasu. Najważniejszą kwestią jest dopasowanie jej do swoich potrzeb oraz aktualnej pory roku. Czy pościel flanelowa będzie dobrym rozwiązaniem? Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Najważniejsza jest jakość materiału


Decydując się na pościel z flaneli, trzeba zwrócić uwagę na jakość jej wykonania – materiał powinien być przyjemny w dotyku, nie może drażnić skóry, ani wywoływać reakcji alergicznych, poza tym powinien być trwały i odpowiednio wykończony. Flanelowa pościel zasługuje na uwagę głównie ze względu na to, że jest to materiał naturalny i bardzo ciepły, także bardzo dobrze sprawdzi się w chłodniejsze dni, warto korzystać z niej jesienią oraz zimą. Jest również bardziej puchaty, niż zwykła bawełna, dlatego jest dużo milszy w dotyku. Decydując się na zakup pościeli flanelowej można mieć pewność, że nasza skóra będzie oddychać, wilgoć jest dobrze odprowadzana, także na pewno nie zgrzejemy się podczas snu. Oczywiście materiał materiałowi nierówny – nie każda flanelowa pościel będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania, dlatego warto czytać skład materiału oraz sprawdzić jego pochodzenie. Głównym składnikiem powinna być oczywiście bawełna, pościel z flaneli można zawierać również domieszki różnych włókien uszlachetniających. Taka bawełna tkana jest w splot płócienny albo skośny, drapana jedno lub dwustronnie. Jeśli będziemy wybierać pośród flanelowej pościel dobrej jakości na pewno długo na posłuży, to materiał bardzo trwały, który nie traci koloru, ewentualnie po kilku latach używania może się nieco zmechacić.

Wykończenie pościeli z flaneli


Oprócz składu materiału kupowanej pościeli, trzeba też zwrócić uwagę na wykończenie materiału. Chodzi między innymi o sposób zapinania poszewek – można spotkać takie zapinane na guziki, zamek błyskawiczny, zakładkę lub wiązane na sznurki. Obecnie możliwości jest bardzo dużo, najwygodniejsze będą takie zapinane na zamek błyskawiczny, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu szczególnie, jak mamy małe dzieci.

Odpowiedni rozmiar oraz wzór


Pościel flanelowa musi mieć oczywiście odpowiednią wielkość oraz kolor. Jest to kwestia indywidualna, dużo zależy w tym wypadku od stylu, w jakim urządziliśmy swoją sypialnię. Choć na rynku można spotkać wiele propozycji flanelowych pościeli we wzory, lepiej zdecydować się na jednobarwną, która nie będzie nas rozpraszać i drażnić kolorem. W końcu w sypialni mamy spać i zbierać siły na nowy dzień, zbyt jaskrawe barwy nie sprzyjają wypoczynkowi, należy mieć to na uwadze podczas aranżacji mieszkania czy domu.