Skip to content Skip to footer

Okna drewniane czy z PCV

Pomimo tego, że jeszcze kilkanaście lat temu we wszystkich domach i mieszkaniach królowały dwuwarstwowe okna drewniane, to dzisiaj przeważnie stosuje się okna wykonane z PCV. Jakie są zalety tego typu okien? Czy warto wymienić stare drewniane okna na okna z PCV? Na co zwrócić przede wszystkim uwagę?

Rozważania na temat okien drewnianych oraz okien z PCV zacząć należy od tego, że obecnie wiele firm zajmujących się produkcją, sprzedażą i montażem okien całkowicie zrezygnowało z wykonywania okien drewnianych. Wynika to nie tylko z konieczności utrzymywania nierentownych maszyn ze względu na upodobania społeczne w wyborze okien, ale również z kosztów produkcji okien drewnianych. Produkcja okien z PCV jest znacznie tańsza i jednocześnie może być wykonywana masowo – w przypadku standardowych wymiarów okien. Produkcja okien drewnianych odbywa się obecnie niemal wyłącznie na indywidualne zamówienia, co wpływa na cenę końcową tego typu okien.

Zalety okien z PCV

Okna z PCV mają znacznie więcej zalet w stosunku do okien drewnianych. Możemy tutaj zaliczyć się nie tylko znacznie większą szczelność wynikającą z większej precyzji wykonania i odporności profili PCV na czynniki zewnętrzne (okna z PCV nie ulegają deformacji), ale również znacznie lepsze parametry izolacyjne. O ile do zapewniania izolacji cieplnej w przypadku okien drewnianych stosowano przeważnie podwójne dwuszybowe okna, tak w przypadku okien z PCV wystarczy jedno okno składające się standardowo z dwóch szyb. Co więcej, przestrzeń pomiędzy szybami w oknach z PCV nie jest wypełniona powietrzem, ale gazami o mniejszej przewodności cieplnej – najczęściej mamy do czynienia z kryptonem oraz argonem).

Obniżenie kosztów ogrzewania

Większa szczelność okien wykonanych z PCV oraz lepsze współczynniki izolacji cieplnej sprawiają, że ma to realne przełożenie na koszty ogrzewania całego mieszkania lub domu w sezonie zimowym. Ciepłe powietrze wolniej ucieka na zewnątrz. Jak duże mogą być to oszczędności w skali roku? W zależności od tego, jak bardzo nieszczelne i nieprecyzyjnie wykonane były okna drewniane, po wymianie okien na okna z profili PCV możemy się spodziewać obniżenia rachunków nawet o kilkaset złotych rocznie. Prosta kalkulacja prowadzi do wniosku, że wymiana okien na okna z PCV powinna zwrócić się maksymalnie po kilku latach użytkowania danej nieruchomości.

Podsumowując, warto wymienić stare okna z drewnianymi ramami na nowoczesne okna wykonane z PCV. Warto zwracać jednak uwagę na współczynniki izolacji cieplnej konkretnego okna – producenci mają w swoich ofertach okna o różnych parametrach.

Artykuł powstał we współpracy z firma Internorm