Skip to content Skip to footer

Projekty domów pasywnych

Dom pasywny to budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię grzewczą, który ogrzewany jest przez pasywne źródła ciepła jakimi są ciepło słoneczne, ciepło z wentylacji lub ciepło płynące z urządzeń elektrycznych.

Dom pasywny projekt

Każda zaplanowana budowa potrzebuję projektu. Budując dom pasywny projekt jest bardzo ważny ponieważ zawarte w nim są konkretne wymagania jakie musi spełniać obiekt. Projekty domów pasywnych mogą być wykonane indywidualne dla każdego klienta, a można także korzystać z projektów już gotowych.Trzeba pamiętać, że gotowe projekty domów pasywnych są tańsze, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że jego adaptacja może odbyć się w konkretnej lokalizacji. Cena indywidualnego projektu domu pasywnego wynosić może od 8 do 25 000 zł i zależne jest od skomplikowania bryły budynku jego wielkości oraz technologii budowania i rodzaju działki. Budowa domów pasywnych powinna być rozpoczęta od przeprowadzenia audytu energetycznego, którego celem jest zweryfikowanie ile energii będzie potrzebował dany dom. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego biura architektonicznego, które dopasuje projekt to potrzeb oraz ilości energii jaką potrzebuje dom.

Budowa domów pasywnych

Podczas budowy domów ważna jest wielkość oraz kształt obiektu. Za duża powierzchnia może powodować ubytki ciepła z powodu większej ilości przegród zewnętrznych. Optymalna wielkość domu powinna wahać się od 90 do 120 m, ponieważ taka wielkość nie spowoduje zbyt dużej utraty energii. Budynek domu pasywnego powinien być zwarty i mieć kształt prostokąta bez dodatkowych przybudówek, załamań ścian oraz łamanego dachu, ponieważ wszystkie te elementy powodują dużą utratę energii. Jeżeli mamy w planie dom parterowy bez użytkowego poddasza wówczas dach musi być dodatkowo izolowany aby nie uciekało przez niego ciepło. Idealny dom pasywny powinien mieć małą powierzchnię ścian oraz dachu w stosunku do powierzchni użytkowej i powinien być zwrócony najbardziej rozbudowaną częścią w kierunku południowym. Ze względu na zwartą i prostokątną bryłę budynku domy pasywne wyglądają jak klocki i ciężko nadać im wyrazu oraz charakteru. Budynki pasywne nie wyróżniają się na tle innych obiektów, ale pozwalają na dużą oszczędność.