Skip to content Skip to footer

Różne rodzaje oświetlenia

Urządzając pokój dzienny szczególną uwagę powinniśmy poświęcić na wybór odpowiedniego oświetlenia pokojowego. To od niego zależy, czy wnętrze zyska przytulny, ciepły klimat, czy we własnym pokoju będziemy czuć się jak w laboratorium z powodu zbyt zimnego światła. Ważny jest również rodzaj lampy. Podłogowa, wisząca, a może kinkiet?

Rodzaje lampy pokojowej

Dobre oświetlenie pokoju jest niezwykle istotne. To w nim spędzamy większość czasu po przyjściu z pracy do domu, odpoczywamy, jemy, oglądamy telewizję, czytamy książkę. Zatem oświetlenie pokojowe ma nam zapewnić właściwy poziom natężenia światła, nadać wnętrzu przytulnego klimatu i sprawić, że dobrze czujemy się we własnych czterech ścian, gdy za oknem zmrok. Dlatego wybór lampy pokojowej jest tak ważny. Wybierając oświetlenie do salonu warto postawić na dwie różne lampy – pierwsza będzie głównym źródłem światła i może to być żyrandol lub lampa sufitowa, druga zaś otuli wnętrze rozproszonym, ciepłym światłem i pozwoli na czytanie nocą. Dla osób lubiących dużą ilość światła świetną opcją będą lampy podłogowe i dekoracyjne – wykonane z ciekawych materiałów urozmaicą przestrzeń w domu i będą efektownym elementem dekoracyjnym.

Główne i poboczne światło, czyli żyrandole i kinkiety

W dużym pokoju zwanym salonem głównym źródłem światła są z reguły lampy sufitowe lub żyrandole. Dzięki kilku żarówkom i regulowanemu natężeniu światła poprzez dwa włączniki dają dużą porcję światła. Stanowią centralną część pokoju – zawieszone na samym środku pokoju zwracają na siebie uwagę jako jedne z pierwszych elementów wystroju. Dlatego ich styl powinien pasować do całej aranżacji pokoju. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe źródło światła w postaci kinkietów, warto wybrać je z tej samej kolekcji, co żyrandol. W ten sposób zachowamy harmonię i nadamy wnętrzu styl. Żyrandole i kinkiety są również świetnym duetem do urządzenia sypialni – wówczas warto zawiesić kinkiet po obu stronach łóżka, by obie jego połówki były skąpane w delikatnym świetle.

Oświetlenie pokojowe – jaki materiał wybrać?

Rodzaj oświetlenia powinien pasować do innych elementów dekoracyjnych. Drewno świetnie łączy się z metalem, co można zobaczyć we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, kryształ kocha złoto i srebro i jest idealną propozycją dla salonu w stylu glamour.