Skip to content Skip to footer

Sauna w domu

Wbrew pozorom, aby skorzystać z sauny nie musimy udawać się na siłownię, czy też do salonu SPA. Przy odrobinie samozaparcia nawet bez większych umiejętności technicznych możemy sami zaprojektować własną saunę. Powinniśmy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które zagwarantują, że montaż sauny stanie się przyjemnością. O jakich rzeczach należy zawsze pamiętać?

Odpowiednia przestrzeń

Jeżeli zdecydowaliśmy się na skonstruowanie własnej sauny musimy posiadać odpowiednią przestrzeń do jej montażu. W rzeczywistości wystarczy, że znajdziemy 2 mkw. wolnej przestrzeni oraz kilka tysięcy złotych. Należy pamiętać, że wybrana przestrzeń na saunę musi gwarantować swobodny przepływ powietrza.

Powietrze musi mieć możliwość łatwego przemieszczania się zarówno w okół samej sauny, jak i po samym pomieszczeniu. Ponadto miejsce w którym umieścimy domową saunę nie może nagrzewać się do temperatury wyższej niż 35 stopni Celsjusza. Jakie są najlepsze miejsca na montaż sauny?

Aby określić miejsce, w którym najlepiej zamontować saunę musimy w pierwszej kolejności podjąć decyzję co do jej rodzaju. Wybrać możemy pomiędzy sauną suchą, a sauna mokrą w Polsce określano również jaką łaźnia parowa. W pierwszym przypadku jedynym wymogiem jest przyłącze elektryczne.

Montaż łaźni parowej

Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na zamontowanie łaźni parowej w domu powinniśmy pamiętać, że do jej prawidłowego funkcjonowania oprócz przyłącza elektrycznego potrzebny jest przyłącze wodne, odpływ do kanalizacji, połączenie do kanału wentylacyjnego oraz zasilanie elektryczne do generatora pary.

W przypadku przyłączenia wodnego wystarczy, jeżeli doprowadzimy instalację z zimną wodą. Służy ona do zasilenia generatora pary. Jeżeli jednak chcielibyśmy zamontować w kabinie dodatkowy prysznic do schłodzenia ciała powinniśmy podłączyć również instalację z wodą ciepłą. Ponadto w przypadku kanalizacji należy pamiętać, iż odpływ powinien mieć średnicę co najmniej 50 mm.

Pamiętajmy o odpowiedniej wentylacji

Jeżeli zdecydowaliśmy się na montowanie sauny pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Brak prawidłowo funkcjonującej wentylacji może doprowadzić do przegrzania elementów sauny oraz do jej uszkodzenia.

Montaż saun oferuje firma Megiw.