Skip to content Skip to footer

Urządzanie pokoju dziennego

Jednym z ważniejszych miejsc w każdym domu, któremu trzeba poświęcić sporo czasu podczas urządzania mieszkania jest pokój dzienny. To w nim domownicy spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia. Dobrze więc, jeśli pomieszczenie to będzie przyjemne, przytulne i każdy chętnie będzie do niego zaglądał. O jakich elementach pokoju dziennego powinniśmy szczególnie pomyśleć, aby rzeczywiście tak było?

Kącik wypoczynkowy

W każdym pokoju dziennym powinien znaleźć się kącik wypoczynkowy. Wygodne fotele, sofa, na których będzie można usiąść lub się położyć to niemalże niezbędne elementy jego wyposażenia.
W wielu domach fotele i sofa są skierowane w stronę telewizora. Jeśli lubimy oglądać wspólnie filmy – to świetny pomysł. Coraz częściej decydujemy się jednak na ograniczone korzystanie z pilota telewizyjnego. Zamiast tego rodziny wspólnie grają w gry planszowe lub poszczególne osoby czytają książki. Jeżeli lubimy robić to pierwsze, w naszym kąciku wypoczynkowym koniecznie powinien znaleźć się również stolik lub ława, na którym będzie można rozłożyć grę.

Kącik dla dzieci

Jeśli w naszym domu są również dzieci, oprócz wygodnych foteli i kawowego stolika, w pokoju dziennym powinien znaleźć się również kącik dla nich. To miejsce powinno służyć wszystkim domownikom, nie tylko dorosłym.
Wyznaczmy dla dzieci kącik, w którym będą mogły trzymać i rozkładać swoje zabawki. Będzie nam to także dawało pretekst do poznawania zabaw najmłodszych i włączania się w nie, co jest bardzo ważne.

Jasne barwy i dużo światła

Już na etapie planowania pokoju dziennego w domu lub mieszkaniu powinniśmy zadbać o to, aby dochodziło do niego jak najwięcej światła. Oznacza to przede wszystkim światło naturalne, a więc duże okna.
Ważne są również barwy, jakimi się otoczymy. Najlepiej sprawdzają się delikatne, jasne kolory. Optycznie powiększają one pomieszczenie, a ponadto zwykle pozytywnie wpływają na samopoczucie. Dotyczy to szczególnie takich barw jak jasny zielony, niebieski czy delikatne odcienie brzoskwini i różowego.