Podczas transportu towarów elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest jego staranne zabezpieczenie przed zniszczeniem. Dość często pojawia się problem z dopasowaniem odpowiedniej wielkości opakowania do kształtu i rozmiaru przewożonego produktu. Wówczas bardzo pomocne okazują się wypełniacze do paczek, które zapobiegają przesuwaniu się przedmiotu oraz zmniejszają ryzyko jego uszkodzenia.
Wypełniacze do paczek – rola
Jak wspomniano powyżej, wypełniacze paczek są rodzajem ochrony transportowanych towarów. Po pierwsze, utrzymują przedmiot w pożądanym miejscu, dzięki temu nie jest on poddawany silnym wstrząsom. Po drugie, wypełniacze paczek usztywniają opakowanie, na przykład kartonik, dzięki czemu nie ulega on łatwemu zgnieceniu.
Wypełniacze do paczek – rodzaje
Na rynku oferowane są profesjonale wypełniacze paczek: folia bąbelkowa, czipsy styropianowe czy poduszki powietrzne. Ponadto, Wypełniacze do paczek mogą być również wykonane samodzielnie, na przykład z korków po winie lub zużytych gazet.
Wypełniacze do paczek – folia bąbelkowa
Folia bąbelkowa jest jednym z najbardziej popularnych materiałów służących do wypełnienia paczki. Jest ona bardzo uniwersalna, ponieważ z powodzeniem może być stosowana zarówno w przypadku zabezpieczenia przed uszkodzeniem szkła, kosmetyków, jak i nawet dużych mebli. Można ją ciąć, stąd jej rozmiar można z łatwością dostosować do niemal każdego przedmiotu, nawet tego, który cechuje się nieforemnym kształtem. Ponadto, folia jest wodoszczelna, a więc nie tylko chroni towar przed nadmiernymi wstrząsami i zarysowaniem, ale również przed zamoczeniem. Należy jednak pamiętać o tym, że folia bąbelkowa jest materiałem bardzo mało ekologicznym. Jej recykling jest bardzo utrudniony, dlatego zazwyczaj nie jest ona przetwarzana na nowy towar lecz spalana w spalarni śmieci lub magazynowana na wysypisku. Z uwagi na to, zużytą folię warto gromadzić i wykorzystywać powtórnie. W ten bowiem sposób można z jednej strony ograniczyć koszty zakupu kolejnych wypełniaczy paczek, a ponadto w znacznym stopniu zmniejszyć ilość produkowanych odpadów. Jak powszechnie wiadomo, takie działania proekologiczne są nie tylko bardzo modnym trendem, ale również z uwagi na postępującą degradację środowiska naturalnego – stają się koniecznością.